رونمایی از آزمایش  نورالینک ، کاشت واسط مغز و کامپیوتر در مغز خوک زنده


ایلون ماسک یک خوک را توسط واسط مغز و کامپیوتر کمپانی نورالینک مجهز کرده و در یک رویداد، بصورت زنده در YouTube از آن رونمایی کرد. این خوک که با نام گرتود شناخته می شود، مجهز به یک دستگاهی است که سیگنال های موجود در ناحیه ای از مغز که به پوزه اش متصل است را ضبط می کند. عمل پیوند بر روی این خوک دو ماه قبل از این رونمایی انجام شده بود.

نویسنده: امیررضا جهانی

هنگامی که گرتود توسط پوزه خود چیزهای مختلفی را لمس می کرد و تعداد بیشتری از سلول های عصبی تحریک می شدند، آرایه ای از نقاط و یک سری از صداها نشان داده می شد. بخش بزرگی از مغز خوک ها در قسمت پوزه آن ها قرار گرفته است که به نوبه خود یک ابزار سنجش حساس می باشد.

طراحی دستگاه نورالینک از زمان رونمایی خود در سال گذشته تا به حال تغییر یافته و این در حالی است که این دستگاه در گرتود به سختی قابل مشاهده است. اکنون طرح آن به شکل سکه می باشد و به جای داشتن یک ماژول کوچک در کنار گوش، با هدف هم تراز شدن با جمجمه خوک، مورد استفاده قرار می گیرد.

ایلون ماسک گفت: “این دستگاه مانند Fibit (دستبند سلامت هوشمند) بوده و با سیم های کوچک خود در جمجمه قرار می گیرد.” او ادامه داد: “این دستگاه می تواند با یک برنامه به تلفن هوشمند، از طریق بلوتوث کم انرژی متصل شود.”

همانند رویداد سال قبل، ماسک بیان کرد که هدف اصلی این رونمایی، جذب افراد بیشتری برای پیوستن به تیم می باشد. اون گفت که در حال حاضر نورالینک حدود 100 نفر عضو دارد که همه اعضا آن مشغول به کار هستند. در نهایت او امیدوار است که بیش از 10000 نفر را در این کمپانی استخدام کند. ادغام مغز انسان با هوش مصنوعی، دلیلی است که باعث شده تا ماسک دستگاه های مختلفی بسازد. ماسک در این رونمایی بیان کرد که این دستگاه هنوز بر روی انسان آزمایش نشده است. اما به هر حال سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا این موضوع را به عنوان یک دستگاه برای دستیابی به یک پیشرفت چشمگیر معرفی کرده است.

واسط مغز و کامپیوتر

باید گفت که نورالینک واسط های مغز و کامپیوتر را اختراع نکرده است، بلکه از سال 2006 این فناوری وجود داشته و از آن زمان تا به حال در جمجه افراد کاشته می شود.  سهم اصلی این شرکت در این فناوری سیم های نازک و انعطاف پذیر نورالینک است که برای مشخص کردن فعالیت های مغز، تحت پوشش الکترود ها قرار دارد.

واسط مغز و کامپیوتر

رشته های این دستگاه دارای الکترود بیشتری نسبت به سیستم های دیگر می باشد که این موضوع به معنای در بر گرفتن اطلاعات بیشتر می باشد و همچنین ممکن است که صدمه ای نیز وارد نکنند. با این حال اجسام خارجی در مغز با گذشت زمان تخریب می شوند اجسام کوچکتر نیز به سرعت تجزیه می شوند. یکی از اعضای تیم در این رونمایی بیان کرد که یکی از چالش های اصلی نورالینک این است که مطمئن شود که دستگاه می توانند برای دهه های متوالی در یک محیط خورنده و از بین برنده مانند مغز دوام بیاورد.

تمایز دیگری که وجود دارد، جاه طلب بودن و بلند پروازی ایلون ماسک می باشد. وی در این مراسم گفت که این دستگاه می تواند به حل هر تعداد از مشکلات عصبی، از اعتیاد گرفته تا از دست دادن حافظه و سکته مغزی کمک کند. همچنین می تواند سلامت کاربر را تحت کنترل بگیرد و در صورت حمله قلبی به آن ها هشدار دهد. ایلون ماسک در مراسم سال گذشته بیان کرد که روند کاشت این دستگاه به سادگی و ایمنی جراحی Lasik می باشد.  Lasikنوعی عمل جراحی چشم است که در آن توسط لیزر دید بیمار را با تغییر شکل قرنیه داخلی بهبود می بخشد. واقعیت این است که در رونمایی امشب، او ادعا کرد که این جراحی می تواند بدون بیهوشی عمومی و همچنین در کمتر از یک ساعت انجام شود.

اولین آزمایشات بالینی در تعداد کمی از بیماران مبتلا به صدمات شدید نخاعی انجام می شود.

اولین آزمایشات بالینی در تعداد کمی از بیماران مبتلا به آسیب شدید نخاعی انجام می شود، تا از کارایی و بی خطر بودن این فناوری اطمینان حاصل شود. سال گذشته، ماسک اظهار امیدواری کرد که آزمایش های بالینی را در سال 2020 روی مردم آغاز کند. به گفته ایلون ماسک در بلند مدت قادر خواهند بود تا حرکت کامل در افرادی که دارای این نوع از آسیب ها هستند را با استفاده از دومین پروژه کاشت در ستون فقرات بازیابی کند.

ایلان ماسک همچنین بیان کرد که مهمترین کاری که دستگاه قادر به انجام آن خواهد بود این است که افراد بتوانند به آنچه که تحت عنوان “همزیستی با هوش مصنوعی” بیان می شود، دست یابند که این موضوع به مغز انسان اجازه می دهد با یک هوش مصنوعی ادغام شود. وی همچنین افزود: “بدیهی است که آینده ای که ما می خواهیم، به گونه ای است که آینده جهان توسط اراده ترکیبی مردم زمین کنترل می شود.”

در حال حاضر این دستگاه محدود به سطح مغز است و به مناطق عمیق تر منتهی نمی شود. بسیاری از عملکرد های مهم، مانند حرکت، بینایی و شنوایی در سطج مغز انجام می پذیرد.

ایلون ماسک گفت که این شرکت به دنبال استخدام مهندسان رباتیک، برق و نرم افزار برای کار بر روی دستگاه و اصلاح روش جراحی برای پیاده سازی آن می باشد. از زمان راه اندازی این شرکت در سال 2017، گردش مالی زیادی صورت گرفته است و تنها دو نفر از اعضای تیم موسس، هنوز در نورالینک مشغول به فعالیت می باشند.

کارمندان سابق این کمپانی به Stat News گفته بودند که این شرکت دچار بی نظمی و هرج و مرج بوده و محققان تحت فشار شدید برای عجله در روند انجام پروژه ها می باشند. بعضی اوقات به محققان تنها چند هفته مهلت داده می شد تا پروژه هایی که برای اتمام به ماه ها زمان احتیاج داشتند را تکمیل کنند.

یکی از کارمندان این شرکت گفت که آنها در حال ساخت یک دستگاه پزشکی و ایجاد یک رویکرد جراحی برای کاشت آن دستگاه می باشند و همچنین آن ها با استفاده از یک شرکت فناوری، در حال نزدیک شدن به این موفقیت می باشند.

ایلون ماسک گفت که دستگاه برای اولین راه اندازی “کاملا گران” خواهد بود و در تلاش است تا قیمت را به چند هزار دلار برساند. همچنین افزود: “من فکر می کنم دستیابی به آن مانند Lasik ممکن می باشد.”

منبع


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

code