Neuralink چگونه کار خواهد کرد؟


این موضوع به عنوان یک “کلاه جادویی برای مغز” توصیف می شود و به احتمال زیاد واسط مغز و کامپیوتر شامل برداشتن قسمتی از جمجمه باشد و برای کامپیوتر سازی مغز، یک بند عصبی یا یک لایه دیجیتال را بر روی بخش فوقانی قشر مغزی قرار می دهند.

به نظر شما کدام یک سود بیشتری برای بشریت دارد؟

 1. رفع صدمات مغزی و اختلالات پیچیده عصبی
 2. ایجاد یک رابط ماشین و مغز
 3. ادغام انسان ها با هوش مصنوعی

این سه مورد، سه هدف استارتاپ مرموز ایلان ماسک، Neuralink می باشد که در رابطه با سرمایه گذاری آن، در مقایسه با Space X، تسلا و دیگر شرکت ها اطلاعات زیادی در دسترس نیست. اما تاثیرات بالقوه آن بیشتر از شرکت های دیگر می باشد.

نویسنده: امیررضا جهانی

Neuralink چگونه کار خواهد کرد؟

از سال 2016، این سرمایه گذاری انواع مختلفی از BMI  (واسط ماشین و مغز)، هم به صورت تهاجمی و هم به صورت غیرتهاجمی را در نظر داشته است. بخش تهاجمی شامل جراحی باز می باشد که در بخش جمجمه صورت می گیرد. در حالت تهاجمی نکات مهمی باید در نظر گرفته شود. در این حالت دستگاه باید بتواند:

 • کوچک شود
 • به صورت بی سیم داده ها را ارسال و دریافت کند.
 • قابلیت تقویت سیگنال، تبدیل آنالوگ به دیجیتال و فشرده سازی داده ها را داشته باشد.
 • به صورت استقرایی نیرو بگیرد.
 • با مغز انسان سازگاری زیستی داشته باشد.

 اگر اجرای آن شامل جراحی تهاجمی باشد، روند اجرایی و پیشرفت این فناوری توسط تعداد محدودی از جراحان مغز تحقق خواهد یافت. ایلان ماسک در گذشته، در رابطه با خودکار بودن کاشت واسط ماشین و مغز توسط دستگاهی شبیه به Lasik، صحبت کرده بود.

تکنیک های کاشت واسط مغز و کامپیوتر که Neuralink در نظر گرفته است عبارتند از:

 • یک واسط مغزی ساخته شده از ابریشم که در حد فاصل مغز، مانند یک پوشش منقبض شده ذوب می شود.
 • آرایه ای از الکترود که مانند خال کوبی موقت، مستقیماً روی مغز چاپ می شود.
 • یک مش عصبی در مقیاس نانو که می تواند با یک سرنگ تزریق شود.
 • دسترسی به مغز از طریق رگها و شریان ها مانند استنت.
 • حسگرهای کوچک سیلیکونی که می توانند از طریق قشر ترشح شوند.
 • اپتوژنتیک یا کنترل مغز با نور.

رفع اختلالات عصبی

رایانه سازی مغز انسان می تواند جهشی بی سابقه در درمان و یا حتی بهبود مشکلات پیچیده عصبی را ایجاد کند.

ماسک در سال 2019 گفت: “اگر کسی را می شناسید که دچار شکستگی در ناحیه گردن شده و یا ستون فقراتش شکسته شده است، ما می توانیم این مشکل را با یک تراشه حل کنیم.” وی ادامه داد: “من فکر می کنم مقدار قابل توجهی از روش ها وجود دارد که جهت حل اختلالات و آسیب مغزی وجود دارد. “

BMI به طور بالقوه می تواند افسردگی، اعتیاد، صدمات مغزی و نخاعی و نقص های موجود مادرزادی را درمان کند. به عنوان مثال، این موضوع می تواند فردی که دچار فلج چهار اندام شده است را قادر سازد، تا از طریق ذهن خود یک اندام بیونیک و یا مصنوعی را کنترل کند.

ماسک اخیراً توییت کرد که این مفهوم “عالی و وحشتناک” بوده و کمک به آسیب های مغزی اولویت اول Neuralink است. از میان سه هدف بیان شده جهت سرمایه گذاری، معالجه و درمان از نزدیکترین موارد قابل دستیابی محسوب می شوند.

واسط مغز و کامپیوتر

در مدت زمان معمولی، مدتی طول می کشد تا کنترل رایانه ای مبتنی بر ذهن امکان پذیر باشد. آموزش یک ماشین برای درک سیگنال های مغز انسان – بدون هیچ گونه تداخل زبان – از جهات بسیاری پیچیده تر از مأموریت SpaceX به مریخ است.

Neuralink سال گذشته اعلام کرد که با موفقیت یک میمون را قادر می سازد تا کامپیوتر را با مغز خود کنترل کند، اما تبدیل این تحقیقات به یک محصول مصرفی از جمله تأیید FDA، یک روند کند می باشد.

کاربردهای BMI می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • کنترل دستگاه های مرتبط (IoT) مانند قفل درب هوشمند، به طور مستقیم با مغز شما، بدون نیاز به برقراری ارتباط مانند دستیار مجازی.
 • دستگاه های مرتبط با اپراتوری همچون صفحه کلید برقی، ساخت و ساز ماشین آلات یا هدایت وسایل نقلیه که در مدت زمان عکس العمل، نسبت به کنترل آن توسط بازوی انسانی، دارای سرعت بیشتری می باشد.
 • ارتباط ذهن به ذهن! بله همان تله پاتی! ماسک در مصاحبه ای با Wait But Why توضیح داد: “اگر بخواهم مفهومی را به شما برسانم باید بگویم که شما اساساً به تله پاتی توافقی می پردازید. نیازی به کلام ندارید مگر اینکه بخواهید کمی قدرت را به مکالمه اضافه کنید، اما مکالمه تعاملی مفهومی در سطحی است که تصور آن در حال حاضر دشوار است. “
 • کنترل اختلالات خلقی – سطوح شیمیایی مغز – مستقیماً بدون نیاز به داروسازی.
 • تقویت سرعت یادگیری مغز.
 • رایانه سازی مغز دو نگرانی چشمگیر را ایجاد می کند: یکی اینکه کامپیوترها می توانند خراب شوند و نگرانی مهم تر و بیشتر دیگر این است که کامپیوترها را می توان هک کرد. این فناوری هرگز به وجود نخواهد آمد مگر اینکه مردم بتوانند متقاعد شوند که خطرات قابل درک و همچنین قابل مدیریت هستند.

همزیستی انسان و هوش مصنوعی

به گفته ماسک ، اینجاست که همه چیز “بسیار عجیب و غریب” می شود. اساساً ، بلند مدت ترین هدف، فراانسانیسم یا امکان پذیر ساختن گام بعدی در تکامل نژاد بشر و غلبه بر محدودیت های ما می باشد. که می توان به قدرت پردازش مغز ما به واسطه ترکیب با فناوری اشاره کرد. ماسک آن را “دستیابی به نوعی همزیستی با هوش مصنوعی” توصیف کرد.

به نظر ترسناک می رسد، اینطور نیست؟ نظر ماسک این است که روزی به زودی، هوش مصنوعی از هوش انسانی، به سبک ترمیناتور، پیشی خواهد گرفت و ما تنها به عنوان یک گونه عقب خواهیم ماند. ماسک معتقد است که تنها با ایجاد یک رابط مغز و ماشین با پهنای باند بالا، این شانس را خواهیم داشت تا با دستگاه ها و ماشین آلات همگام شویم.

چالش این است که در جستجوی آنچه که ما را تبدیل به ابر سایبورگ ها می کند، ادامه دهیم.

از آنجایی که ماسک اعلام کرده بود خبر بزرگی در تاریخ 28 اوت خواهد آمد، پیش بینی می شود که Neuralink  امسال آزمایش های انسانی را انجام دهد.

منبع


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

code

2 دیدگاه

 1. […] ماسک یک خوک را توسط واسط مغز و کامپیوتر کمپانی نورالینک مجهز کرده و در یک رویداد، بصورت زنده در YouTube از آن […]

 2. محمد

  خوبه عالیه