چالش 10 ساله ایجاد شده توسط فیسبوک

آیا چالش 10 ساله فیسبوک راهی برای بدست آوردن داده برای تشخیص چهره با هوش مصنوعی هست؟

اخیرا چالش جدید فیسبوک شروع شده که از کابران خواسته تا یک عکس از 10 سال پیش خود و یک عکس سال جدید با کپشن “بزرگ شدن چه تاثیری در شما گذاشت؟” پست کنند که الان این چالش رو به اسم 10yearschallenge نامگذاری شده است. بیش از 5.2 میلیون نفر از جمله سلبریتی‌ها در این چالش شرکت کردند. این چالش خیلی شبیه چالشهای “bird box challenge” و “top nine photos of the year challenge” هست، ولی این چالش تا حدودی کاربران را نگران کرده است.

گمانه زنی‌هایی در مورد انگیره پشت پرده این چالش شروع شده و باعث شده که برای بسیاری از کاربران سوال ایجاد شود که آیا فیسبوک این چالش را راه انداخته تا بتواند از اطلاعات افراد برای تشخیص چهره استفاده کند؟!

اونیل می گوید:

“تصور کنید که می خواهید یک الگوریتم شناسایی چهره براساس مشخصات مرتبط با سن مخصوصا براساس روند پیر شدن افراد، آموزش دهید(برای مثال: افراد بعد از چند سال چه شکلی خواهند شد؟).  برای اینکار، به طور ایده آل، شما میخواهید یک پایگاه داده گسترده و دقیق از تصاویر افراد داشته باشید. اینکه بدانید شما این تصاویر در سالهای مشخصی ثبت شده است، مثلا 10 سال قبل، برای شما در آموزش الگوریتمتان، خیلی کمک کننده خواهد بود.”

با این حال بسیاری از مردم استدلال کرده اند که فیسبوک به این عکسها دسترسی دارد، به خاطر اینکه در برخی چالش ها از مردم خواسته شده بود که اولین عکس پروفایل خود و عکس پروفایل حال حاضر خودشان را به اشتراک بگذارند.

اونیل می گوید که مردم همیشه عکس به ترتیب زمانی در پروفایل خود قرار نمیدهند! بسیاری از مردم به جای اینکه عکس خودشان را در پروفایل بگذارند، عکس کارتون، اعضای خانواده، حیوانات، اظهارات سیاسی و غیره در پروفایل خود قرار می دهند. این چالش به فیسبوک این امکان را میدهد که به یک نسخه ” پاک” از طریق زمینه‌ای که اضافه می کنید(مثلا شما در عکس چندساله هستید و سایر اطلاعاتی که شما به اشتراک می گذارید)، دسترسی داشته باشد.

به گفته پروفسور AMY Webb، این چالش عکس یک طوفان کامل برای یادگیری ماشین است. پروفسور Webb در حال حاضر بر روی کتاب how AI can manipulate humans کار می کند.

فیسبوک اصرار به این دارد که آنها در ابتدای این چالش نقشی نداشته‎اند و هیچ استفاده‌ای از این چالش نمی‌کنند. ”  و بیان می کند که این چالش یک الگوی رفتاری(Meme) تولید شده توسط کابران است و خود به خود معروف شده است.  فیسبوک ادعا می کند که هیچ سودی از این Meme بدست نمی آورد.

منبع

0 پاسخ به "چالش 10 ساله ایجاد شده توسط فیسبوک"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به آکادمی آنلاین مهندسی پزشکی و هوش مصنوعی می باشد
X