واسط مغز و کامپیوتر برای معلولین سکته ی مغزی

واسط مغز و کامپیوتر در معلولین سکته ی مغزی

تصور کنید که تکنولوژی دارید که به بیماران مبتلا به اختلالات فیزیکی کمک میکند تا افکارشان را برای بازیابی مهارتهای حرکتی  بازگردانند. حال به نظر شما این تکنولوژی برای بیمارانی با آسیب های شدید مغزی مانند سکته ی مغزی نیز امکان پذیر است؟

مطالعه ی جدیدی در storke توسط محققان دانشگاه واشینگتن منتشر شده است که نشان میدهد یک واسط مغز و کامپیوتر میتواند یک راه قابل دستیابی برای بدست آوردن هدف مطرح شده در پاراگراف بالا است. که تحقق آن  با بهره برداری از راهی  است که نشان میدهد چگونه مغز ما میتواند حرکات عضلات را کنترل کند.

درک رایج این است که سمت مقابلِ  مغز شما، عملکردهای حرکتی بدن را کنترل میکند. به طور ساده میتوان گفت که، نیمکره ی چپ مغز، زمانی که دست راست خودتان را مشت میکنید، فعال میشود. اما یک تحقیق در حال رشد نشان میدهد که این داستان کامل نیست.

 

اریک لوثردت، استاد دانشگاه واشنگتن و یکی از نویسندگان مقاله بیان کردند که:

یکی از جیزهایی که ما در سال 2008 کشف کردیم این بود که فیزیولوژی مرتبط با حرکت عضو همان سمت وجود داشت.

 

بعد از آن محققان آشکار کردند که زمانی که شما تصمیم میگیرید که بازوی راست خودتان را حرکت دهید، پردازش در نیمکره ی راست مغزتان آغاز میشود و بعد از آن به سمت مقابل منتقل میشود تا حرکت انجام شود.

فلج شدن در یک سمت از بدن، نشانه ی شایع در سکته ی مغزی است. یک نیمکره از مغز برای دریافت فرمان های حرکتی، بسیار آسیب میبیند، اما این افراد خواسته ی خود برای حرکت اندام را از دست نمیدهند. اما اگر از بیماری که بدلیل سکته ی مغزی دچار معلولیت دست شده است بخواهیم تا دست خود را مشت کند، آنها باز هم میخواهند این حرکت را انجام دهند، و هنوز هم تصور میکنند که دست خود را مشت کرده اند.

لوثردت گفت:

آنها فقط نمیتوانند اعضای خود را حرکت دهند. اما میدانیم که همچنان چیزی در ذهن آنها وجود دارد.

 

برای بکار بردن این ابزار برای حرکت بدن، یک تیم تحقیقاتی، ایزاری را که Ipsihand نامیده میشد ایجاد کردند که از یک کلاه سر برای بدست آوردن سیگنال های مغزی ضعیف در سمت آسیب دیده ی مغز استفاده میکرد. سپس این ابزار فرمان هایی را به کامپیوتر ارسال میکرد که به یک اسکلت عضلانی قابل پوشیدن متصل است. این اسکلت عضلانی میتواند، انگشت شست، انگشت اشاره و انگشتان وسط را در بیماران فلج حرکت دهد، از اینرو، آنها میتوانند تا حدودی درک حرکت را بدست می آورند.

در ترایال ها، بعد از استفاده از Ipsihand، هر بخش درگیر در بدن بیمار شروع به بهبود میکند، و همه ی اینها به زمان برمیگردد.

لوثردت گفت:

fire شدن همزمان منجر به اتصال میشود. زمانی که نرونها در مغز بصورت همزمان fire میشوند، مانند وقتی که دست به دلیل اسکلت عضلانی پاسخ میدهد، این فعالیت ها اتصالات فیزیکی جدیدی را ایجاد میکند و به نیمکره ی مغزی آسیب ندیده اتصال می یابد.

در جدیدترین تحقیق، ده بیماری که بطور جزئی به علت سکته ی مغزی آسیب دیدند، بهبود خوبی را در کیفیت زندگی شان مشاهده کردند. در طی 12 هفته، این بیماران از ابزار Ipsihand برای 10 دقیقه تا دو ساعت در روز استفاده کردند، که منجر شد تا توانایی شکل دادن بلوک ها بصورت یک برج، و حرکت دادن دست هایشان به سمت دهانشان را باز یافتند.

بخش امیدوار کننده این است که این مطالعه در خانه ی بیماران، توسط خودشان انجام شد. اگرچه تولید یک محصول تجاری هنوز خیلی بعید است، اما این ابزار پتانسیل استفاده دز بیماران مبتلا به اختلالات روانشناسی را دارد.

لوثردت گفت، من فکر میکنم این یک مثال اولیه و ساده از نوعی رویکرد است. او به طور جزئی استفاده از این ابزار را تشویق کرد زیرا این روش درمان به دارو و جراحی نیازی ندارد.

منبع

توصیه میکنیم در خصوص این خبر، ورکشاپ BCI1 را که توسط گروه onlinebme برگزار میشود را ببینید.


اولین سایت آموزش  دروس مربوط به رشته ی مهندسی پزشکی و هوش مصنوعی

لینک کانال

لینک اینستاگرام 

سوالات و دیدگاه خود را درباره ی این جلسه با ما درمیان بگذارید.

 

 

 

2 پاسخ به "واسط مغز و کامپیوتر برای معلولین سکته ی مغزی"

 1. سلام.من دانشجوی کارشناسی مهندسی پزشکی هستم و دارم روی همین موضوع تحقیق میکنم.شما داده ای درباره همین موضوع استفاده ازbci روی بیماران سکته مغزی دارید؟

  • با سلام
   ممنون از توجهتون
   نخیر متاسفانه این دیتا در مجموعه ی onlinebme موجود نیست.
   دیتاهای موجود مربوط به دیتای تصوری حرکتی است که در ورکشاپ BCI1 که در تاریخ 24 و 25 بهمن ماه برگزار خواهد شد، استفاده خواهند شد و آنالیزها بر روی این دیتاها انجام خواهد شد.
   جزئیات این ورکشاپ در این بخش از سایت موجود است.
   موفق باشید
   آکادمی آنلاین مهندسی پزشکی و هوش مصنوعی

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به آکادمی آنلاین مهندسی پزشکی و هوش مصنوعی می باشد
X