bci-onlinebme

کارگاه دو روزه‌ی BCI_1 (پردازش سیگنال‌های تصوری- حرکتی EEG)

واسط مغز و کامپیوتر، BCI، که نقش راه ارتباطی بین مغز و کامپیوتر را بازی می‌کند، اخیر مورد توجه بسیاری از محفقین قرار گرفته است. BCI سیستمی است که برخی از سیگنال‌های حیاتی اندازه‌گیری شده فرد را دریافت کرده و به صورت زمان حقیقی یا تک ترایال جنبه‌های انتزاعی حالت شناختی فرد را پیش بینی می‌کند، به عبارت دیگر حالتی که شخص تصور می‌کند را از روی سیگنال‌های ورودی مثل EEG، تشخیص داده و به دستور تبدیل می‌کند. هدف فناوری BCI این است که یک راه ارتباطی جدید برای افراد معلول (فلج) ایجاد کند به طوری که افراد هیچ وابستگی‌ای به کنترل عضلات نداشته باشند. سیگنال EEG یکی از ورودی‌هایی هست که BCI از طریق این سیگنال ارتباط بین شخص و محیط بیرونی را فراهم می‌کند. در BCI مبتنی بر تصور حرکتی از شخص خواسته‌ می‌شود تا حرکتی را بدون اینکه انجام دهد تصور کند، که در نتیجه آن رخدادهایی مرتبط با تصور در مغز رخ می‌دهد. هدف BCI این است که از روی سیگنال‌های EEG نوع حرکت تصور شده توسط شخص را تشخیص دهد. ما در این ورکشاپ همراه با شما دوستان، تمام مباحثی که برای پردازش داده‌های EEG تصوری حرکتی هست را انجام می‌دهیم.  در این ورکشاپ ما انواع داده‌های تصوری حرکتی مبتنی بر EEG رو معرفی می‌کنیم، پروسه ثبت و اطلاعات مربوط به داده را کامل برای شما شرح می‌دهیم، باندهای فرکانسی که مرتبط با تصور حرکتی هست و مناطق مغزی مرتبط با تصور حرکتی را توضیح می‌هیم. سپس شروع به تحلیل داده‌ها می‌کنیم. در این ورکشاپ ما روی دو تا داده معروف سایت BCI Competition کار می‌کنیم. سپس در ادامه انواع فیلترهای مکانی و فرکانسی جهت کاهش نویز سیگنال را توضیح داده و روی داده اعمال می‌کنیم، در ادامه روش‌های استخراج ویژگی و کلاسبندی داده تصوری حرکتی را توضیح داده و روی داده پیاده‌‌سازی می‌کنیم. در این ورکشاب الگوریتم معروف CSP را در متلب پیاده‌سازی  کرده و بر روی داده اعمال می کنیم،  سپس معایب و مزایای CSP را بررسی می‌کنیم و برای حل مشکلات این الگورتیم معروف، الگورتیم‌های بهبود یافته شده CSP، از قبیل RCSP, FBCSP, CSSP را پیاده‌سازی می‌کنیم. در انتهای دوره نحوه ارزیابی یک مدل و پارامترهای ارزیابی را آموزش می‌دهیم. در پایان این دوره، شرکت‌کننده دیگر هیچ مشکلی در پردازش سیگنال‌های تصوری حرکتی، پیاده‌سازی مقالات تخصصی جهت بهبود عملکرد کلاسبندی نخواهد داشت.

مدرس کارگاه

      محمد نوری زاده چرلو                                                                                                                                                      

  • فارغ التخصیل کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی از دانشگاه علم و صنعت تهران
  • سابقه‌ی 4 سال تدریس در حوزه‌ی یادگیری ماشین، شبکه‌های عصبی و پردازش سیگنال‌های حیاتی و پردازش تصاویر پزشکی
  • برگزارکننده‌ی اولین دوره‌ی تخصصی جامع مهندسی پزشکی با رویکرد برنامه‌نویسی متلب، شناسایی آماری الگو، و پردازش سیگنال‌های حیاتی در ایران     
  • مدرس دروس تخصصی مهندسی پزشکی(بیوالکتریک) در جهاد دانشگاهی علم وصنعت تهران

مشاوره‌ی حضوری و تلفنی

.امکان مشاوره‌ی حضوری و تلفنی قبل از شروع کارگاه برای شما فراهم شده است

تخفیف ویژه

برای افرادی که قبلا هرکدام از دوره‌های ما را شرکت کرده‌اند، 10درصد تخفیف در نظر گرفته‌ایم.

12 ساعت کارگاه تخصصی

برای یادگیری مطالب کلی پردازش سیگنال‌های تصوری-حرکتی نیازی به دوره‌های آموزشی طولانی نیست و در 12 ساعت به طور کامل این مطالب را یاد خواهید گرفت.

دریافت مشاوره رایگان

سرفصل‌های کارگاه

  • آشنایی با انواع داده‌های استاندارد تصوری-حرکتی(BCI-competition)

 

  • یادگیری روش‌های پیش‌پردازش EEG تصوری-حرکتی(filtering- کاهش نویز)

 

  • یادگیری روش‌های استخراج ویژگی معمول(زمانی-مکانی) سیگنال‌های EEG

 

  • پیاده‌سازی الگوریتم CSP پایه جهت استخراج ویژگی در EEG تصوری-حرکتی

 

  • پیاده‌سازی الگوریتم‌های بهبودیافته‌ی CSP از قبیل FBCSP، RCSP، CSSP

 

  • کلاس‌بندی داده‌های تصوری-حرکتی با روش‌های یادگیری ماشین

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به آکادمی آنلاین مهندسی پزشکی و هوش مصنوعی می باشد
X