درمان ویروس HIV در دومین فرد مبتلا

درمان ویروس HIV در افراد مبتلا

12 سال پیش اولین فرد معروف به “بیمار برلین” که مبتلا به ویروس HIV بود، درمان شد. هم اکنون محققان موفق شده اند دوباره فرد دیگری (بیمار لندن) را درمان کنند. بیمار لندن متبلا به HIV، دومین فردی است که توسط پیوند مغز استخوان درمان شده است و این نتیجه امیدها را برای درمان ویروس HIV را افزایش میدهد.

تاریخچه‌ی درمان ویروس HIV در افراد مبتلا

بیش از یک دهه قبل، Timothy Brown، که به “بیمار برلین” معروف است که بعدها هویتش فاش شد، اولین شخص در تاریخ است که توسط پیوند مغز استخوان درمان شده است. درست همانند بیمار لندنی که از پیوند مغز استخوان برای درمان سرطان استفاده کرده است. هویت فردی که تحت درمان قرار گرفته فاش نشده و او با اسم “بیمار لندن” معرفی شده است.  بنابه گفته تیم پزشکی، در این بیمار ویروس HIV در سال 2003  مشاهده شده است و در سال 2016 این فرد به سرطان نیز مبتلا می‌شود، و در نهایت برای درمان سرطان با پیوند سلولهای بنیادی موافقت می کند. بنابه گفته پزشک او، یک اهداکننده‌ی سلولهای بنیادین با جهش ژنتیکی می یابد که به طور طبیعی در برابر HIV مقاوم بوده است. پیوند سلولهای بنیادین سیستم ایمنی بدن “بیمار لندن” را در برابر ویروس HIV مقاوم کرده است.

براون(بیمار برلین) مصرف داروهای ضد ویروس HIV را متوقف کرده و تا الان هیچ اثری از ویروس HIV در بدنش مشاهده نشده است. اکنون دانشمندان باور دارند که او به طور کل درمان شده است.

“بیمار لندن” نیز حدودا از 18 پیش مصرف داروی ضد ویروس HIV را متوقف کرده است و تا الان هیچ نشانه ای از بازگشت ویروس HIV مشاهده نشده است.

این روش به خودی خود هیچ وقت نمیتواند به عنوان یک راه درمان برای HIV استفاده شود، به خاطر اینکه استفاده از سلولهای بنیادی ریسک بالایی دارد. افراد مبتلا به ویروس HIV میتوانند با مصرف روزانه قرص طول عمر طبیعی خود را داشته باشند.

 بنابه گفته Anton Poznaik، رئیس انجمن بین المللی ایدز: با اینکه این روش یک استراتژی در مقیاس قابل قبولی برای درمان نیست، اما این یافته های جدید، باورهای ما را تایید میکنند که راهی برای درمان HIV وجود دارد. او در ادامه بیان کرده است که : امید است که این روش در نهایت منجر به پیدا کردن یک روش امن، کم هزینه، و آسان برای درمان موفق ویروس HIV با استفاده از تکنولوژی ژن یا تکنیکهای آنتی بادی شود.

منبع


اولین سایت آموزش  دروس مربوط به رشته ی مهندسی پزشکی و هوش مصنوعی

لینک کانال

لینک اینستاگرام 

سوالات و دیدگاه خود را درباره ی این پست با ما درمیان بگذارید.

0 پاسخ به "درمان ویروس HIV در دومین فرد مبتلا"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به آکادمی آنلاین مهندسی پزشکی و هوش مصنوعی می باشد
X