ایست قلبی

نارسایی و ایست قلبی

ایست قلبی یکی از علتهای اصلی مرگ و میر در غرب است. معاینه معمول قلب در کلینیکها میتواند با شناخت علائم اولیه و اختصاص دادن روش درمان مناسب، به طور قابل توجهی خطر ابتلا به نارسایی قلبی را کاهش دهد. معاینه قلب در طی یک مراجعه میتواند علل و علائمی که منجر به بیماری قلبی میشوند را روشن کند. معاینه قلب را میتوان با روشهای غیرتهاجمی و نسبتا کوتاه با استفاده سیگنال ecg یا تصاویر اولتراسوند(اکوکاردیوگرافی) انجام داد.

معاینه ی قلب جهت پیشگیری از ایست قلبی

مشکلات ناشی از بی نظمی پالس( آریتمی‌های قلبی) را میتوان با استفاده از سیگنالهای قلبی بررسی کرد، با این حال، پزشکان معاینه بصری برای تجزیه و تحلیل علملکرد قلب را بسیار مهم می‌دانند.

حجم بطنهای قلب در انتهای دیاستول و سیستول به عنوان یک شاخص برای تشخیص آریتمیها، فیبریلاسیون بطنی ، ریسک ایست قلبی استفاده می شود. بنابراین استخراج اطلاعات در مورد دینامیک انقباض بطنها برای تشخیص بیماریها مهم است. از آنجا که اولتراسوند یک تصویر واضح از دینامیک انقباض بطنها ارائه میدهد، برای تشخیص سریع بیماریها از سونوگرافی استفاده می‌کنند. با این حال تصاویر سونوگرافی نویزی هستند و برای تفسیر آنها نیاز به یک پزشک باتجربه است.

نرم افزار سونوگرافی قلبی عروقی RISP یک روش خودکار برای ردیابی بطنها (در نمای چهار حفره ای) در طول چرخه ی قلبی را ارئه کرده است.

باید به نکته اشاره کرد که ردیابی بطنها در طول چرخه‌ی کاری قلب کار چندان ساده ای هم نیست، زیرا علاوه بر نویز، ماهیت ناپایدار قلب، جابجایی‌های ایجاد شده در اثر تنفس و … ردیابی بطن را چالش برانگیز می کنند.

جالب است بدانید که نرم افزار سونوگرافی RISP از کانتور فعال برای ردیابی خودکار بطنها استفاده کرده است. این شرکت بیش از  2 دهه هست که روشهای پردازش تصویر و بینایی ماشین برای بررسی قلب و عروق ارائه میدهد.

 

0 پاسخ به "ایست قلبی"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به آکادمی آنلاین مهندسی پزشکی و هوش مصنوعی می باشد
X