پایگاه داده حالت چهره زنان ژاپنی(JAFFE)


پایگاه داده حالت چهره

این پایگاه داده شامل 213 تصویر از 7 حالت صورت (6 حالت صورت + 1 حالت طبیعی) است که از 10 مدل زن ژاپنی ثبت شده است. هر تصویر توسط 60 نفر از افراد ژاپنی به 6 صفت حساسی رتبه بندی شده است.  حالتهای چهره شامل حالت طبیعی، شاد، عصبانی، انزجار، ترس، غم انگیز و تعجب است.
برای هر حالت چهره از هر فرد دو نوع ثبت شده است. در مجموع 213 عدد تصاویر از حالت چهره در این پایگاه داده وجود دارد که اندازه هر تصویر 256 × 256 است.
روشهای زیادی برای تشخیص حالت چهره و یا ژست دست ارائه شده است. شاید بتوان گفت که استفاده از الگوریتم PCA یکی از ساده ترین روشها و با کمی ارفاق رایجترین روش برای اینکار است.  روشهای دیگه ای مثل فیلتر گابور، تبدیل ویولت و غیره میتوان نام برد.
فرض کنید بخواهیم با استفاده از pca حالت دست را تشخیص دهیم. برای سادگی اگر داده ما دو کلاسه باشد و از هر کلاس 100 تصویر داشته باشیم. در ابتدا داده ها رو کنار هم قرار میدهیم و به دو بخش آموزش و تست تقسیم می کنیم. سپس توسط داده آموزش و الگوریتم pca بردارهای ویژه را محاسبه می کنیم، حال مرحله بعدی تعدادی از بردارهای ویژه مهم را انتخاب می کنیم(مثلا 10 تا)، سپس این بردارهای ویژه را هم به داده آموزش و هم به داده تست ضرب میکنیم و کاهش بعد را انجام میدهیم. حال توسط داده آموزش کاهش بعد یافته، کلاسبند را آموزش می دهیم و سپس جهت اطمینان از صحت علمکرد مدل طراحی شده، با داده تست مدل آموزش دیده شده را ارزیابی میکنیم.
این پروژه رو در آینده به صورت ویدیوهای آموزشی رایگان در سایت قرارداده خواهد شد.


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

code

2 دیدگاه

 1. مریم

  با سلام بنده برای انجام پایان نامه ام به پایگاه داده چهره ییل نیازمندم که نتوانستم پیدا کنم.میشه لطف کنید پایگاه دادتون را در اختیارم قرار بدید؟؟

  • mohammad_1369

   لینک پایگاه داده در کانال تلگرام قرار داده شده است
   موفق باشید