ساخت موسیقی تنها با ذهن و تفکر


ساخت موسیقی تنها با ذهن و تفکر

 متخصصان مغز و اعصاب یک ابزار موسیقی ابداع کرده اند که بدون دخالت دست و تنها با کمک ذهن می‌توان  ساخت موسیقی را ایجاد کرد. متخصصان امیدوارند که این ابزار در توانمندسازی بیماران مبتلا به اختلالات حرکتی مثل کسانی که سکته مغزی، آسیب نخاعی، آمپوتاسیون یا اسکلروز جانبی جانبی آمیوتروفی (ALS) مفید باشد.

توماس دئول، متخصص مغز و اعصاب مرکز پزشکی سوئد و یک متخصص مغز و اعصاب در دانشگاه واشنگتن،  نخستین نویسندگان این گزارش، توضیح دادند که: انسفالوفن یک ابزار موسیقی است که تنها با استفاده از مغز کنترل میشود و هیچ حرکتی برای کنترل آن نیاز نیست.

دئول می گوید: “من یک موسیقیدان و متخصص مغز و اعصاب هستم، و بسیاری از بیماران را ملاقات کرده ام که قبل از سکته سکته مغزی یا سایر اختلالات حرکتی موسیقیدان بوده اند و نوازندگی می‌کرده اند، که دیگر نمی توانند نوازندگی کنند و یا آواز بخوانند. فکر کردم چقدر عالی میشود اگر یک ابزار موسیقی ساخت که  با استفاده از ابزار مغز رایانه ای به بیماران امکان ساخت موسیقی را بدون نیاز به هیچ حرکتی بدهد.”

انسفالوفون چیست؟

انسفالوفون سیگنالهای مغزی را از طریقی کلاهکی جمع آوری میکند و سیگنالهای خاصی را به نوتهای خاص موسیقی تبدیل میکند. این اختراع یک سینت سایزر به همراه دارد که به کاربر امکان ساخت موسیقی با استفاده از طیف گسترده ای از  صداهای ابزاری را فراهم میکند.

انسفالوفون را میتوان توسط دو نوع از سیگنال مغزی مستقل کنترل کرد: سیگنالهایی که مرتبط با قشربصری ( چشمان بسته) و یا سیگنالهایی که مربوط به تصور حرکتی هستند.

کنترل با استفاده از تصور حرکتی ممکن است بهترین روش برای افراد معلول حرکتی باشد، که آقای دئول قصد دارد تا تحقیق در این زمنیه را ادامه دهد. اما در حال حاضر، مطالعه فعلی نشان داد که در این گروه آزمایشی کوچک، کنترل دستگاه با استفاده از سیگنالهای مرتبط با قشر بصری در مقایسه با تصور حرکتی دقیق تر است.

انسفالوفون براساس BCI (رابط مغز و کامپیوتر) است که از یک روش قدیمی برای ثبت سیگنال استفاد میکند، این روش الکتروانسفالوگرافی نامیده می شود،  که سیگنالهای الکتریکی در مغز را اندازه گیری کرده و ثبت میکند. دانشمندان برای اولین بار در سال 1930 شروع با تبدیل سیگنالهای مغزی به صدا شدند، و بعدها در سال 1960 سیگنالهای مغزی را به  موسیقی تبدیل کردند. اما کنترل این روشها هنوزم که هنوزه سخت است و به راحتی قابل دسترس کاربران غیرمتخصص نیستند.

دکتر دئول انسفالوفون را در آزمایشگاه مستقل خود، با همکاری دکتر فلیکس داراس، فیزیکدان دانشگاه واشنگتن، توسعه داد (ثبت اختراع کرد). در گزارش اول، آنها ساختار دستگاه خود را توضیح دادند و همچنین مطالعات اولیه آنها مستنداتی نشان می دهد که چگونه این ابزار به راحتی  می تواند مورد استفاده قرار گیرد.  این مطالعه مقدماتی نشان داد که یک گروه آزمایشی از 15 فرد بزرگسال سالم قادر به استفاده از ابزار برای ساخت صداهای موسیقی، بدون نیاز به آموزش قبلی، هستند.

دئول گفت: ما برای اولین بار تلاش کردیم تا ثابت کنیم که تازه کارهایی که هیچ آموزشی برای استفاده از انسفالوفون ندیده اند، میتوانند با دقت بیشتری نسبت به سطح شانسی(Chance level) دستگاه را کنترل کنند. پتانسیل بسیار بالایی برای انسفالوفون وجود دارد تا توانبخشی بیماران مبتلا به سکته مغزی و کسانی که دارای اختلالات حرکتی هستند بهبود بخشد.”


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 دیدگاه

  1. نیلوفر

    سلام وقتتون بخیر
    منابع این مقاله رو محبت میکنید برام ارسال کنید
    و اگر موارد مشابه در زمینه تبدیل سیگنال مغزی به موسیقی هم داری ممنون میشم برام بفرستید