پیشرفت فوق‌العاده‌ی هوش مصنوعی(AI) در تولید تصاویر جعلی

تولید تصاویر جعلی رنگی توسط هوش مصنوعی(AI)

اخیرا مقاله ای توسط محققان Nvidia منتشر شده است که در آن گزارش داده اند که با استفاده از هوش مصنوعی، تصاویر جعلی رنگی ایجاد می کنند که این تصاویر به اندازه ای واقع گرایانه هستند که تشخیص جعلی بودن این تصاویر بسیار سخت شده است و تصاویر تولید شده با تصاویر 4 سال قبل زمین تا آسمان متفاوت هستند.

در تصویر زیر، دو تصویر سمت راستی در سال 2018 و تصاویر سمت چپ در سال 2014 توسط هوش مصنوعی ساخته شده اند.

fake_image

هوش مصنوعی با سرعت بسیار زیادی در حال پیشرفت است، در اغلب موارد این پیشرفت انقدر سرعت بالایی دارد که نمیتوان این پیشرفت رو دنبال کرد. ولی در یک حوزه ای که میتوان پیشرفت رو دنبال کرد، ساخت تصاویر جعلی توسط شبکه‌های عصبی است. به طور خلاصه باید بگوییم که در این حوزه به پیشرفتهای خیلی خوبی رسیده‌ایم.

در تصاویر زیر می توانید پیشرفتهایی که در تولید تصاویر جعلی توسط هوش مصنوعی انجام شده را به طور واضح مشاهده کنید.تصاویر خام و سیاه و سفید از چهره در سال 2014، که به عنوان بخشی از یک مقاله برجسته منتشر شده است، ابزار هوش مصنوعی معروف به شبکه مشارکتی مولدی (GAN) را معرفی کردند. تصاویر رنگی سمت راستی که تقریبا یک ماه پیش در یک مقاله ای گزارش شده است، از همان روش پایه برای تولید تصاویر استفاده کرده است، اما به لحاظ کیفیت تصویر تفاوت بسیار بالایی دارند.

fake_image_AI

این چهره های واقع گرایانه کار محققان انویدیا (Nvidia) است. در مقاله که اخیرا منتشر کرده اند، محققان تغییر معماری اولیه GAN را برای ایجاد تصاویر توضیح می دهند. به تصاویر زیر یه نگاهی بندازید، اگر نمی دانستید که این تصاویر جعلی هستند، می توانستید تفاوتها را ذکر کنید؟

جالب این است که چهره های جعلی را به راحتی میتوان سفارشی کرد. محققان Nvidia یک روش معروف به نام انتقال سبک در کار خود استفاده کرده اند که ویژگی های یک تصویر با ویژگیهای تصویر دیگه ترکیب می شود. ممکن است شما اصطلاح فیلترهای مختلف تصویری را که در سالهای اخیر در برنامه های مثل facebook و Prisma محبوب شده اند، به یاد بیاورید، که عکسهای سلفی شما را به نقاشی ها امپرسیونیست و یا اثر هنری کوبیستی شبیه سازی می کنند.

با استفاده از سبک انتقال برای تولید تصاویر چهره، به محققان Nvidia این اجازه را داد که بتوانند تصاویر چهره ها را به میزان قابل توجهی سفارشی کنند. در تصاویر زیر میتوانید نتیجه کار محققان را مشاهده کنید. یک تصویر منبع از چهره یک شخص واقعی(ردیف بالا)، مشخصات چهره شخص دیگری (ستون سمت راستی) که به آن اعمال شده است را دارد. صافتی شبیه پوست و رنگ مو باهم ترکیب شده اند، و باعث ایجاد یک تصویر کاملا جدید برای یک شخص دیگر در طول این فرایند شده است.

fake_image_AI_1

البته که توانایی ایجاد تصاویر جعلی توسط هوش مصنوعی، باعث نگرانی می شود. کارشناسان در سالهای اخیر هشدار داده اند که جعل هوش مصنوعی چطور جامعه را تحت تاثیر قرار خواهد داد. این ابزارها می توانند به صورت نادرست در اطلاع رسانی و تبلیغات استفاده شوند، که ممکن است اعتماد عمومی به شواهد تصویری را کاهش دهدو این به نظام فضایی و سیاسی آسیب می رساند.

این هشدارها نباید نادیده گرفته شوند. همانطور که مشاهده کرده ایم با استفاده از deepfakes فیلمهای پورن غیرمجاز میسازند، همیشه افرادی هستند که دوست دارند از این ابزار در روشهای مشکوکی استفاده کنند.

0 پاسخ به "پیشرفت فوق‌العاده‌ی هوش مصنوعی(AI) در تولید تصاویر جعلی"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به آکادمی آنلاین مهندسی پزشکی و هوش مصنوعی می باشد
X