ویتامین D و نقش آن در سلامت سیستم ایمنی بدن

ویتامین D برای ایمنی بدن بسیار مهم است - اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی این ویتامین را دریافت می کنید.

ویتامین D برای ایمنی بدن بسیار مهم است – اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی این ویتامین را دریافت می کنید.

نقش تعجب آور ویتامین D در سیستم ایمنی بدن و چگونگی جلوگیری از عفونت های تنفسی بسیار بحث برانگیز است.

ویتامین D نه فقط سلامت استخوانها  بلکه برای بسیاری از عملکردهای بدن مهم است.

نویسنده: امیررضا جهانی

 

از آنجا که همه گیری ویروس کرونا به گسترش قرنطینه ها و اقدامات از راه دور اجتماعی ادامه می دهد – بسیاری از مردم در این فکر هستند که چگونه خود را سلامت نگه دارند. شما می دانید که فاصله اجتماعی ، دور کاری و به طور کلی ماندن در خانه ، یکی از راه های محافظت از خود است – اما آیا اقدامات دیگری وجود دارد که بتوان برای این امر انجام داد؟

تقویت سیستم ایمنی بدن یکی از بهترین کارهایی است که می توانید انجام دهید زیرا این دفاع اصلی بدن در هنگام مبارزه با ویروس است. حتی اگر در معرض ویروس و یا دیگران هستید ، اگر سیستم ایمنی بدن شما قوی باشد ، شانس بهتری برای در امان ماندن از بیماری دارید. ویتامین C یک گزینه محبوب برای حمایت از سیستم ایمنی بدن است ، اما یکی دیگر از مواد مغذی مهم برای سیستم ایمنی بدن ویتامین D است. ویتامین D که به عنوان ویتامین برای استخوان های قوی تصور می شود ، در واقع کارهای بیشتری برای بدن شما انجام می دهد، از جمله وظایف آن پشتیبانی سیستم ایمنی بدن می باشد.

مطالعات نشان می دهد که ویتامین D می تواند به جلوگیری از عفونت های تنفسی یا کاهش شدت آنها کمک کند ، به خصوص اگر کمبود آن وجود داشته باشد. هیئت منصفه (jury)در مورد چگونگی محافظت ویتامین D در برابر ویروس کرونا بیاناتی را اظهار داشته است ، اما برخی از متخصصان پزشکی توصیه می کنند که می توان از مکمل ویتامین D برای تقویت سیستم ایمنی بدن استفاده کرد.

در ادامه ، ژاکلن تولنتینو ، پزشک متخصص سلامت پارسلی در لس آنجلس ، در رابطه با چگونگی فعالیت ویتامین D  و چگونگی دریافت مقدار کافی از آن توضیحاتی را ارائه می دهد. همچنین در مورد عواقب ناشی از کمبود ویتامین D و توانایی کمک آن به محافظت از سیستم دفاعی بدن مطالبی را بیان می کند.

چرا ویتامین D مهم است؟

ویتامین D منحصر به فرد است زیرا تنها یکی از دو ویتامینی است که بدن شما به خودی خود می تواند تولید کند (دیگری ویتامینK) ، و همچنین می توانید آن را از منابع دیگر مانند مواد غذایی یا مکمل ها نیز دریافت کنید. همچنین از نظر فنی هورمونی است که میزان کلسیم موجود در خون شما را تنظیم می کند. برخلاف سایر ویتامین ها ، که نیاز به تبدیل در کبد و کلیه ها دارد تا آن را به یک هورمون فعال تبدیل کند.

تولنتینو می گوید: ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است که بدن ما برای جذب و حفظ سطح کلسیم و فسفر سالم از آن استفاده می کند، که برای رشد و حفظ استخوان های ما ضروری است.

احتمالاً شنیده اید که ویتامین D برای استخوان های شما مهم است ، اما از بدن شما به روش های دیگری نیز پشتیبانی می کند. تولنتینو اظهار دارد که اگرچه ما به طور کلی ویتامین D را با سلامت اسکلتی عضلانی مرتبط می کنیم ، اما در واقع چندین عملکرد در بدن دارد از جمله نقشی که در عملکرد سیستم ایمنی بدن و کاهش التهاب دارد.

 ویتامین D و سلامت ایمنی بدن

تحقیقات نشان می دهد ویتامین D نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی بدن دارد و کمبود آن حساسیت شما را به عفونت افزایش می دهد.

تولنتینو می گوید: “برخی مطالعات نشان داده اند كه كمبود ویتامین D حتی با خطر بیشتری از بروز عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی گزارش شده است.” علاوه بر این ، “سطح سرمی کلسیمیدول (نوعی ویتامین D) با ابتلا به عفونت هایی مانند سل ، آنفولانزا و عفونت های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی همراه است.”

یكی از كاركردهای اصلی ویتامین D ، كمك به فعال كردن سلولهای T است كه به معنی “سلولهای كشنده” در بدن است. سلول های T در واقع پاتوژن های خارجی – مانند ویروس ها را شناسایی و از بین می برند. تولنتینو می گوید: “این باعث می شود ویتامین D برای حفظ سیستم ایمنی بدن که توانایی مقابله با عوامل بیماری زای خارجی را دارد ، بسیار مهم باشد.”

مهم است بدانید که اگرچه ویروس کرونا در سیستم تنفسی تأثیر می گذارد ، اما محققان و پزشکان در حال حاضر اطلاعات کمی در مورد آن می دانند. بهترین راهها برای کاهش خطر ابتلا به عفونت عروق کرونر ، پیروی از دستورالعمل های CDC و WHO ، آنچه مقامات محلی شما می گویند و مراقبت از سلامتی شما تا حد ممکن است. ویتامین D به سیستم ایمنی بدن کمک می کند ، و همچنین متعهد به محافظت از انواع مختلف بیماری است.

 

چگونه به مقدار کافی ویتامین D دریافت کنیم؟

از سال 2014 ، کارشناسان پیش بینی کردند که حدود 1 میلیارد نفر در سراسر جهان دارای میزان کمی از ویتامین D هستند و یا کمبود آن را یکی از شایع ترین کمبودهای ویتامین خواندند. اگر گمان می کنید که دارای میزان کمی از ویتامین D هستید ، باید برای آزمایش جهت اطلاع یافتن از میزان ویتامین D به پزشک خود مراجعه کنید. در این روش می توانید مطمئن شوید که در صورت نیاز به سطح مناسب از ویتامین D ، سطوح صحیح را تکمیل می کنید. همیشه قبل از شروع مکمل جدید از پزشک خود سؤال کنید.

توصیه ویتامین D برای بزرگسالان بین 600-800 IU است ، اگرچه این تعداد مورد بحث در بین علم و جامعه پزشکی قرار گرفته است

سه روش برای دریافت ویتامین D وجود دارد: از طریق غذا (از آنجا که به طور طبیعی در بعضی از مواد غذایی وجود دارد) ، از قرار گرفتن در معرض مستقیم آفتاب بر روی پوست و از طریق مکمل ها.

 

منابع غذایی ویتامین D

تولنتینو می گوید: “ویتامین D به طور طبیعی در زرده تخم مرغ ، کبد گاو ، ماهی های چرب مانند سالمون، تن ماهی ، شمشیر ماهی یا ساردین و روغنهای کبد ماهی مشاهده می شود. متأسفانه ویتامین D به طور طبیعی در بسیاری از غذاها وجود ندارد ، به همین دلیل به برخی از غذاها ویتامین D اضافه می کنند. به غلات ، لبنیات و شیرهای گیاهی و آب پرتقال نیز ویتامین D  اضافه شده است.”

او همچنین بیان داشت: “حتی اگر بتوانید ویتامین D را از مواد غذایی دریافت کنید ، به تنهایی دریافت مقدار کافی آن به این صورت دشوار است زیرا مقدار ویتامین D در بیشتر غذاها بسیار ناچیز است. “دریافت ویتامین D توصیه شده روزانه از طریق غذا چندان آسان نیست. ما فقط مقادیر زیادی از این غذاها را نمی خوریم. واقعا هر روز چقدر کبد گاو یا ساردین می خورید؟ “

 

قرار گرفتن در معرض نور خورشید و ویتامین D

با توجه به گفته تولنتینو ویتامین D به دلایلی با خورشید همراه است – بدن شما می تواند ویتامین D خود را هنگامی که پوست خود را در معرض آفتاب قرار می دهید ، تولید کند. حدود 15 دقیقه در معرض آفتاب در روز چیزی است که بسیاری از متخصصان می گویند برای تهیه ویتامین D کافی است. این بدان معنی است که شما می توانید مقدار مناسبی از پوست بدون لباس و یا بدون استفاده از کرم ضد آفتاب (مانند بازوها و پاها) را در معرض افتاب قرار داده و از ویتامین D آن استفاده کنید. زیرا مواردی چون لباس و کرم ضد آفتاب مانع از تولید ویتامین D می شود.

مقدار نور خورشید که باید دریافت کنید نیز کمی پیچیده است. تولنتینو می گوید: “اشعه UVB حاصله از نور خورشید سنتز ویتامین D را در بدن ما ایجاد می کند ، اما عوامل زیادی در اینجا باید مورد توجه قرار گیرد.”

وی ادامه می دهد ، “در جایی که شما زندگی می کنید (موقعیت جغرافیایی شما) ، استفاده و پوشاندن ضد آفتاب و میزان ملانین موجود در پوست شما همه می تواند بر جذب ویتامین D تأثیر بگذارد. این امر فراهم کردن دستورالعملهای کلی برای میزان مناسب نور خورشید را بسیار دشوار می کند. آنچه در رابطه با زمان کافی یا میزان محافظت از آفتاب برای فردی توصیه می شود، ممکن است برای شخص دیگری توصیه نشود. “

بدن شما به راحتی می تواند ویتامین D مایع یا تنتور را هنگام قرار دادن در زیر زبان، جذب کند.

قرار گرفتن پوست در معرض آفتاب یکی از راههای دریافت ویتامین D است.
قرار گرفتن پوست در معرض آفتاب یکی از راههای دریافت ویتامین D است.

 

مکمل های ویتامین D

از آنجا که دریافت کافی ویتامین D از مواد غذایی دشوار است ، و ممکن است وقت بیشتری برای این امر صرف شود ، بسیاری از افراد برای دریافت ویتامین D کافی به مکمل نیاز دارند.

تولنتینو می گوید: “مکمل ویتامین D ممکن است عملی ترین راه حل برای بسیاری از افراد باشد ، به خصوص اگر در نیمه شمالی کشور زندگی می کنید (عرض های جغرافیایی بالاتر از 37 موازی شمال) ، به شما توصیه شده است که مدت طولانی – به ویژه بدون محافظت از آفتاب به دلیل خطر سرطان پوست ، در معرض آفتاب قرار نگیرید ، یا ممکن است رژیم غذایی فاقد غذاهای ذکر شده در قسمت بالا باشد. “

ویتامین D را در بسیاری از مکمل های مختلف از جمله مولتی ویتامین ها و کپسول های ویتامین D می توانید پیدا کنید. با توجه به گفته های تولنتینو”مکمل های ویتامین D به طور کلی به دو شکل D3 و D2 تولید می شوند. D2 نوعی ویتامین از مشتقات گیاهان می باشد که اغلب در غذاهای غنی شده یافت می شود. D3 ویتامین D است که بطور طبیعی توسط بدن ما تولید می شود و نوعی است که در منابع حیوانی یافت می شود.”

تولنتینو D3 را با ویتامین K2 ترجیح می دهد ، زیرا می گوید K2 همزمان با D3 همکاری می کند. “تحقیقات نشان می دهد که ویتامینD3 – نوع ویتامین D که به طور طبیعی در بدن انسان تولید می شود – تمایل به افزایش غلظت خون بیشتر دارد و آن را برای مدت زمان طولانی تری حفظ می کند.” او همچنین می گوید که یک ویتامین D مایع به شکل تنتور شامل چربی (مانند روغن نارگیل یا MCT) می تواند کمک کننده باشد زیرا یک مکمل مایع را می توان زیر زبان قرار داد، که باعث افزایش سرعت جذب می شود. از آنجا که ویتامین D محلول در چربی است، مصرف آن با منبع چربی به بدن نیز کمک می کند که آن را بهتر جذب کند.

بدن شما به راحتی می تواند ویتامین D مایع یا تنتور را هنگام قرار دادن در زیر زبان، جذب کند.
بدن شما به راحتی می تواند ویتامین D مایع یا تنتور را هنگام قرار دادن در زیر زبان، جذب کند.

در صورت کمبود ویتامین D چه اتفاقی می افتد؟

کمبود ویتامین D می تواند به معنای آسیب پذیری سیستم ایمنی بدن باشد ، اما شرایط مهم دیگری نیز وجود دارد که باید در مورد آنها بدانید.

وی ادامه داد: کمبود شدید ویتامین D می تواند منجر به بیماری به نام راکت در کودکان و استئومالاسی در بزرگسالان شود. پوکی استخوان، نرم کننده و تضعیف کننده استخوان ها است و علائم آن شامل درد مفاصل و استخوان ها ، ضعف عضلات ، مشکل در راه رفتن و استخوان هایی است که به راحتی دچار شکستگی می شوند.

ارتباط دیگری که دانشمندان در حال تحقیق در آن هستند ، ارتباط بین اختلالات خلقی و کمبود ویتامین D است. بسیاری از مطالعات به طور خاص خطر ابتلا به افسردگی را مورد بررسی قرار داده اند ، مانند این که بین کمبود ویتامین D و خطر ابتلا به افسردگی در افراد مسن ارتباط برقرار کرده است. در یک مطالعه دیگر ، بزرگسالان مبتلا به افسردگی مکمل ویتامین D دریافت کردند و این باعث بهبود علائم در بسیاری از آنها شد.

مصرف بیش از حد ویتامین D

پرهیز از مصرف بیش از حد مکمل های ویتامین D بسیار مهم است زیرا مصرف مقادیر نا ایمن از آن می تواند بر سلامتی شما اثرات منفی بگذارد ، مانند مشکلات کلیوی ، سنگ کلیه یا هیپرکلسمی ، یک بیماری سمی که کلسیم بیش از حد در خون وجود دارد. به طور کلی ، مصرف بیش از 4000 IU در روز بیش از حد در نظر گرفته می شود.

به همین دلیل مهم است که قبل از مصرف مکمل با پزشک خود صحبت و همچنین درخواست آزمایش کنید. اگر فکر می کنید مقدار مناسبی از نور خورشید را دریافت می کنید، یا به طور مرتب غذاهایی با ویتامین D می خورید، شما در سطح سالم از ویتامین D قرار دارید، و به احتمال زیاد پزشک شما موارد اضافی را به شما تجویز نمی کند.

منبع


آکادمی آنلاین مهندسی پزشکی و هوش مصنوعی شما را به دنیای یادگیری ماشین و داده کاوی دعوت می‌کند 👌

💯پکیج آموزشی برنامه نویسی متلب 

💯پکیج آموزشی پیاده سازی شبکه های عصبی در متلب

💯شناسایی الگو و یادگیری ماشینفصل یک تا4

💯شناسایی الگو و یادگیری ماشین ( Ensemble learning)

💯پکیج آموزشی پردازش سیگنال EEG مبتنی بر تسک تصور حرکتی

0 پاسخ به "ویتامین D و نقش آن در سلامت سیستم ایمنی بدن"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به آکادمی آنلاین مهندسی پزشکی و هوش مصنوعی می باشد
X