جلسه‌ی اول: نرون و اجزای آن (مقدمه‌ای بر شبکه‌ی عصبی)


مقدمه‌ای بر شبکه‌ی عصبی

در جلسه اول ما درس شبکه‌ی عصبی را شروع می‌کنیم،‌این درس مقدمه‌ای بر شبکه عصبی هست. در‌این جلسه خواص مغز انسان را توصیف می‌کنیم و با کامپیوترهای دیجیتال مقایسه می‌کنیم و در نهایت توضیح می‌دهیم که چرا مغز انسان انقدر توانمند است و چرا مدلسازی مغز انسان به قدری اهمیت دارد که در آمریکا مدلسازی مغز انسان یک پروژه ملی مطرح شده است. یکی از خصوصیات مغز انسان یادگیری و ذخیره اطلاعات است. ما در‌این جلسه توضیح میدهیم که مغز به چه صورت یاد می‌گیرد و دانش بدست آورده و کجا ذخیره می‌کند. بعد از‌اینکه توانایی‌های مغز انسان را توضیح دادیم کوچکترین واحد اساسی مغز که نورون است را توضیح میدهیم. بعد از توضیح خواص نورون بیولوژیکی، نورون مصنوعی را که مدل ساده شده نورون بیولوژیکی هست را توضیح داده و روابط ریاضیاتی آن را بیان می‌کنیم.
بعد از آن انواع توابع فعال برای یک نورون مصنوعی را توضیح داده و در متلب پیاده سازی می‌کنیم تا شما با عملکرد‌ این توابع فعال آشنا شوید. و در نهایت شکلهای گرافیگی یک نورون را توضیح داده و انواع روشهای یادگیری ماشین را توضیح میدهیم و آماده می‌شویم برای جلسه بعد که وارد دنیای شبکه عصبی شویم و شروع کنیم به صورت تخصصی شبکه‌های عصبی را یکی یکی در متلب پیاده‌سازی کنیم و پروژه‌های عملی انجام دهیم. مشاهده ‌این جلسه پیش نیاز جلسات بعدی هست لذا حتما‌ این جلسه را نگاه کنید تا جلسات بعدی به مشکل نخورید.
نکته: بخشی از مباحث این جلسه طبق مطالب فصل کتاب Simon haykin است.

ویدئوی زیر بخش کوتاهی از جلسه‏‏‌ی اول است که برای آشنایی در اختیار شما قرار داده شده است. بخش کامل این جلسه، و همچنین پکیج کامل شبکه‌های عصبی (شامل تمام جلسات) را از لینک‌های زیر خریداری نمایید.

باتشکر


خرید جلسه‌ی اول

خرید کامل پکیج شبکه‌های عصبی

 

 


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *