ابزار خانگی تشخیص سرطان سینه برنده جایزه طراحی Dyson انگلستان شد


دستگاهی برای کمک به تشخیص سرطان سینه برنده جایزه معتبر جیمز دایسون بریتانیا شد. هدف Dotplot کمک به زنان برای بررسی خود در خانه است. همچنین ردیابی هر تغییری که در یک برنامه ممکن است به وجود آید را امکان‌پذیر می‌کند.

سرطان سینه دومین علت شایع مرگ و میر ناشی از سرطان در بریتانیا است، اما بسیاری از زنان خودآزمایی منظم را انجام نمی‌دهند.

متخصصان پزشکی از این اختراع استقبال کرده اند، اما همچنین آن ها هشدار می‌دهند که این اختراع نمی‌تواند جایگزینی برای مراجعه به پزشک باشد.

کاربران با وارد کردن اندازه و شکل سینه خود و فشار دادن دستگاه دستی بر روی سینه خود، یک نقشه شخصی از نیم تنه خود می‌سازند.

یک بار در ماه، از امواج صوتی برای ضبط ترکیب بافت استفاده می‌شود – و در صورت وجود هرگونه تغییر یا ناهنجاری مشکوک، به کاربران توصیه می‌شود که به یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی مراجعه کنند.

این فناوری بسیار شبیه به ماموگرافی برای افراد بالای 50 سال و یا اسکن سونوگرافی است که به زنانی که نگران توده می‌باشند، ارائه می‌شود.

نحوه انجام معاینه پستان

دکتر فرانکی جکسون اسپنس، متخصص انکولوژی گفت:

“بدیهی است که این بیماری در مراحل اولیه توسعه است، بنابراین باید از طریق دستگاه‌های نظارتی پزشکی بررسی شود تا مطمئن شد که واقعاً برای تشخیص سرطان سینه کافی است.” وی افزود: “”این اخترع جایگزینی برای مراجعه به پزشک نیست – دستگاه موردی را تشخیص نمی‌دهد.”

 

نرخ بقا

هرچه بافت سرطانی زودتر تشخیص داده شود، بهتر است. نرخ بقای پنج ساله برای سرطان پستان مرحله یک حدود 95٪ است که تا زمانی که سرطان در مرحله چهار قرار می‌گیرد به حدود 25٪ کاهش می‌یابد.

سالانه 11500 مورد مرگ ناشی از سرطان سینه در بریتانیا رخ می‌دهد که تنها یک درصد موارد در مردان است. بر اساس تحقیقات سرطان انگلستان و CoppaFeel، به میزان 64 درصد از زنان 18 تا 35 ساله به‌طور مرتب سلامتی سینه‌های خود را چک نمی‌کنند.

دکتر جکسون اسپنس گفت:

“مهم است که تمام بخش‌های پستان را – از سینه تا زیر بغل و تا استخوان ترقوه مورد بررسی قرار داد.”

 

ترشح از نوک پستان

این مورد فقط برای یافتن غده‌ها نیست.

مدیر سلامتی Manveet Basra در موسسه Breast Cancer Now, به بی‌بی‌سی نیوز گفت:

“علائم دیگری از این بیماری وجود دارد که باید به دنبال آن باشید. اینها شامل ترشح از نوک پستان یا فرورفتگی یا جمع شدن پوست سینه است. در حالی که اکثر تغییرات سینه، از جمله غده‌ها سرطانی نیستند، مهم است که اگر متوجه تغییری در پستان خود شدید که برای شما جدید یا غیرعادی است، در اسرع وقت با پزشک عمومی خود تماس بگیرید. زیرا از آنجایی که سرطان سینه هرچه زودتر تشخیص داده شود، احتمال موفقیت آمیز بودن درمان نیز بیشتر خواهد بود.”

ابزار خانگی تشخیص سرطان سینه برنده جایزه طراحی Dyson انگلستان شد

دبرا بابالولا و شفالی بوهرا، فارغ التحصیلان اخیر مهندسی طراحی نوآوری در امپریال کالج لندن و کالج سلطنتی هنر از بنیانگذاران Dotplot هستند. پس از اینکه خانم بوهرا بعد از یک تمرین در باشگاه بدنسازی، گره‌ای غیرمعمول را در یکی از سینه‌های خود یافت – که مشخص شد آن، موردی بی‌ضرر بود – و تصمیم به تاسیس Dotplot گرفت.

او گفت:

“ما به تازگی با پزشکان و تعداد زیادی از زنان صحبت کرده‌ایم و متوجه شده‌ایم که زنان به دنبال راهی هستند که نه تنها به آنها بگوید چه کاری باید انجام دهند، بلکه به آنها یاد بدهد که چگونه و چرا باید عمل خودآزمایی سینه را انجام دهند.”

خانم بابالولا ادامه داد:”

در این مورد ما متخصصان پزشکی را جایگزین نمی‌کنیم، بلکه به زنان این امکان را می‌دهیم که از خودآزمایی‌هایی که انجام می‌دهند به عنوان یک راهنمای مطمئن استفاده کنند.”

اکنون با اعلام برنده در 16 نوامبر Dotplot به مرحله بین‌المللی جایزه جیمز دایسون می‌رود.

این جایزه خود را به عنوان یک جایزه بین المللی طراحی معرفی می‌کند که نسل بعدی مهندسان طراح را تجلیل و تشویق کرده و به آنها الهام می‌بخشد.

از هر پنج مخترع این جایزه، یک نفر به تجاری سازی اختراعات خود ادامه می‌دهد.

منبع


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

code