درمان چاقی با مولکل چربی سوز به نام BAM15


بر اساس پژوهش های اخیر، BAM15 به عنوان یک درمان بالقوه برای چاقی شناخته شده است.

BAM15 از افزایش وزن و ایجاد چربی جلوگیری کرده و همچنین قند خون را کاهش می دهد.

خلاصه: در موسسه فناوری پنینگتون یک مولکل چربی سوز به نام BAM15 آزمایش شده که بدون تغییر میزان غذا خوردن یا تغییر ظاهر عضلات، چربی ها را از بین می برد. یعنی غذا میخورید ولی سلولهای چربی میسوزند! جالبتر اینکه این مولکل مقاومت سلولها برای جذب انسولین را کم می کند که این برای دیابتی ها خبر خوبی است. فعلا این نوآوری بصورت رسمی ثبت شده و در محیط آزمایشگاهی روی موشها مثبت بوده است.

نویسنده: امیررضا جهانی

یک مطالعه جدید اولین شواهدی را ارائه داد، که نشان می دهد پروتئینی به نام BAM15 به عنوان یک جداساز انرژی (energy uncoupler) عمل کرده و می تواند یک داروی مؤثر برای درمان چاقی و بیماری های مرتبط باشد.

چاقی بیش از 650 میلیون نفر در سراسر جهان را تحت تأثیر خود قرار داده و تعدادی از بیماریهای خطرناک برای وضعیت سلامت انسان از جمله دیابت نوع 2 ، بیماری قلبی و بیش از ده‎ها سرطان کشنده را به همراه دارد. هزینه های جهانی برآورد شده برای درمان چاقی و بیماریهای مرتبط با آن، بالغ بر 150 میلیارد دلار در سال می باشد.

دکتر John Kirwan، مدیر اجرایی مرکز تحقیقات زیست پزشکی پنینگتون در باتون روژ، ایالت متحده لوئیزیانا، در رابطه با این موضوع بیان داشت: “با وجود هزینه های درمانی برآورد شده، در حال حاضر فقط تعداد معدودی از داروها برای درمان چاقی مورد تأیید FDA هستند و افرادی که این داروها را مصرف می کنند به ندرت به کاهش وزن طولانی مدت می رسند.” او ادامه داد: “متوقف کردن بیماری همه گیر چاقی به داروهای جدید و مؤثرتری نیاز دارد. این تحقیق یک قدم بسیار امیدوار کننده در روند رسیدن به نتایج مفید می باشد. ما امیدواریم که در آینده ای نه چندان دور، BAM15 یا ترکیبات مرتبط با آن به روند پیشرفت داروهای بالینی کمک کرده و به یک گزینه درمانی مناسب برای بیماران مبتلا به چاقی تبدیل شود. “

BAM15 با داروهای موجودی که برای مدیریت وزن می باشند متفاوت بوده، که تا حد زیادی با کاهش مقدار غذایی که فرد میخورد، یا مقدار کالری که بدن آنها جذب می کند کار می کنند.

BAM15 با کاهش کارآمد میتوکندری، که به عنوان نیروگاه های سلول شناخته می شود، فعالیت می کند که نتیجه آن سوخت انرژی بیشتری در میتوکندری می باشد.

محققان معتقدند BAM15 می تواند برای درمان تعدادی از بیماری ها از جمله دیابت، بیماری کبد چرب و برخی از انواع سرطان استفاده شود. در مطالعه جدید، دانشمندان زیست پزشکی پنینگتون برای اولین بار نشان می دهند موش هایی که به آنها BAM15 داده شده، با سوزاندن کالری بیشتر نسبت به همتایان درمان نشده، در برابر افزایش وزن مقاوم هستند.

مزایای دیگر BAM15 عبارتند از:

  • بدون در نظر گرفتن کاهش وزن ، قند خون و انسولین کاهش می یابد.
  • بهبود حساسیت عضله اسکلتی به اثر انسولین. مقاومت عضله اسکلتی به انسولین، یک عامل خطر اصلی برای ایجاد دیابت نوع 2 است.
  • کاهش تجمع چربی به طور کلی، با محدود کردن فرآیند ایجاد چربی کبد ، کلیه و خون. تجمع بیش از حد چربی در کبد، کلیه ها و یا خون فرد می تواند به اندام ها آسیب برساند و منجر به بیماری های قلبی شود.

همچنین مقاله ای تحت عنوان “جداسازی میتوکندری به واسطه BAM15، محافظت در برابر چاقی و بهبود کنترل گلیسمی” در مجله EMBO Molecular Medicine منتشر شد.

منبع


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

code