دست رباتیکی که می‌تواند به آرامی یک ستاره‌دریایی را در دست بگیرد!

دانشمندان دست رباتیکی طراحی کرده‌اند که می‌تواند به آرامی یک ستاره‌دریایی را در دست بگیرد!

نویسنده: پریسا ایلون

95 درصد از بدن ستاره‌های دریایی آب است. آن‌ها یکی از ظریف‌ترین موجودات زنده هستند که انسان می‌تواند آن را در دست نگه دارد. جالب است بدانیم، 5 درصد دیگر بدن ستاره‌دریایی که از جنس آب نیست، منجر به اکتشافات علمی عظیمی شده است، از جمله پروتئین فلئورسنت سبز(GFP)، ترکیبی که در مبارزه علیه پیری می‌تواند به ما کمک کند. مشکل این است که ستاره‌های دریایی آنقدر ظریف هستند که جمع‌آوری آن‌ها توسط بازوی رباتیک بدون آسیب ‌رساندن به آن‌ها کاری دشوار است. اکنون، دانشمندان در رفع این مشکل به یک راه‌حل رسیده‌اند.

دست رباتیک فوق ملایم

ابزارهای استفاده شده در زهپادها (زیردریایی‌های هدایت شونده از دور) ، که برای جمع‌آوری نمونه توسط زیست‌شناسان دریایی استفاده می‌شوند، اغلب در شرکت‌های نفت و گاز آبی کاربرد دارند. به همین دلیل، این دستگاه‌ها برای کار با تخته سنگ‌ها و اجسام سنگین مناسب‌اند. متاسفانه، هنگام به دام انداختن ستاره‌های دریایی در بیشتر مواقع ابزارهای موجود باعث تکه تکه شدن ستاره‌دریایی می‌شوند. اکنون تکنولوژی جدیدی توسط محققان موسسه Wyss هاروارد و کالج Baruch در CUNY به وجود آمده است که برای جمع‌آوری ستاره‌های دریایی مجهز به یک نگه دارنده بازو مانند فوق ملایم است. این نگه‌دارنده قادر است ستاره‌دریایی را بدون آسیب‌رساندن به آن حفظ کند.

تکنولوژی رباتیک جدید، که برای نگه داشتن آرام موجود زنده، آب را به درون تیوب‌های انگشت مانندی پمپ می‌کند، در یک مقاله تازه منتشر شده در مجله Science Robotics توضیح داده شده است.

نویسنده اول، Nina Sinatra ، دکتری مهندسی مکانیک و مواد گوگل، در press release گفت: ” نگه‌دارنده فوق ملایم ما پیشرفتی آشکار در حوزه ابزار نمونه‌برداری از مناطق عمیق دریا برای موجودات نرم ‌تنی مثل ستاره‌دریایی است ، غیر از این حالت جمع‌آوری آن‌ها بدون آسیب رساندن تقریبا غیرممکن است. “، ” این تکنولوژی می‌تواند باعث ارتقا تکنیک‌های آنالیز زیردریایی هم شود و دستمان را برای مطالعات وسیع در مورد ویژگی های ژنتیکی و اکولوژی ارگانیسم‌های دریایی باز کند.”

نگه‌دارنده دارای شش انگشت است که از نوارهای مسطح و بسیار ظریف سیلیکون تهیه شده‌اند و در درون خود فضای بازی به شکل کانال دارند. قسمتی از این نوارها توسط یک لایه پلیمر نانو منطعف پوشانده شده است.

انگشتان ربات به کف دست مستطیل شکل پلاستیکی و سه بعدی متصل می‌شوند. زمانی که کانال‌ها با آب پر می‌شوند، در جهتی که با پلیمر نانو پوشانده شده است می‌چرخند.

هرکدام از انگشت‌ها فشار بسیار کمی تقریبا معادل 0.0455 kPA  وارد می‌کند، کمتر از یک نهم فشاری که پلک‌های انسان به چشم‌ها وارد می‌کنند.

برای روشن‌تر شدن بهتر موضوع، باید گفت بهترین نگه‌دارنده‌های دریای کنونی- که برای به دام انداختن موجودات دریایی استفاده می‌شوند- نزدیک به یک kPA فشار وارد می‌کنند.

در قسمت دیگری از این مطالعه دانشمندان برای بررسی بیشتر نگه‌دارنده‌شان، ستاره‌های دریایی را در یک آکواریوم واقعی جمع کردند. آن‌ها ستاره‌های دریایی مختلفی را جمع‌آوری کردند که به سختی به بزرگی یک توپ گلف بودند.

این نگه‌دارنده توانست با موفقیت ستاره‌های دریایی را به دام بیندازد و ستاره‌های دریایی نتوانستند خود را از دام ربات آزاد کنند مگر وقتی که مجددا فشار بازوها کاهش می‌یافت.

 

منبع


اولین سایت آموزش  دروس مربوط به رشته ی مهندسی پزشکی و هوش مصنوعی

لینک کانال

لینک اینستاگرام 

0 پاسخ به "دست رباتیکی که می‌تواند به آرامی یک ستاره‌دریایی را در دست بگیرد!"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به آکادمی آنلاین مهندسی پزشکی و هوش مصنوعی می باشد
X