تصویر MRI جالب از مادر و نوزاد که تا الان ندیده اید!

چرا این تصویر MRI  مادر و فرزند را گرفتم؟

مادر و فرزنددر آوریل سال 2015 یکدیگر را درون کانال دستگاه تصویربرداری سه تسلا در آغوش کشیده‌اند. اسکنر سر صدا می‌کند، می‌لرزد و صدای گوش خراش تولید می‌کند . کودک نهایتا در حالی که مادر او را محکم به سینه خود گرفته به خواب می‌رود و در این زمان تصویربرداری از درون جمجمه کودک به اتمام رسیده است. این چنین تصویرMRI  دقیقه‌ها زمان می‌برد تا گرفته شود. تکان خوردن حتی در مقیاس میلی‌متر سبب ایجاد هاله‌ای روی صفحه می‌شود. مادر و فرزند باید وضعیت خود را حفظ کنند مثل عکاسی قدیمی.

هنگامی که آن دو درون دستگاه خوابیده‌اند، اسکنر از تغییرات درون مغزشان تصویری می‌سازد. گاهی تصاویر MRI   برای پزشکان گرفته می‌شود، به منظور تشخیص تومور یا عروق خونی بسته شده. گاهی نیز دانشمندان این تصاویر را برای مطالعه فعالیت مغز و تکامل آن استفاده می‌کنند. در آزمایشگاه من، در MIT،  ما ازMRI  برای مشاهده جریان خون در مغز کودکان استفاده می‌کنیم. ما برای بچه‌ها قصه می‌خوانیم و نحوه تغییر پاسخ مغز آن‌ها را به این شرایط می‌بینیم. از این طریق، مطالعه می‌کنیم که کودکان چگونه به افکار دیگران فکر می‌کنند.

این تصویرMRI  به منظور تشخیصی و یا تحقیقاتی گرفته نشده است و تا جایی که می‌دانم کسی هم تاکنون تصویر MRI  از مادر و کودک نگرفته است.

این تصویر سمبلی مقدس از عشق در انسان است، تصویری که قبل از این ندیده‌اید.

تصویر MRI از مادر و فرزند

برای برخی این تصویر یادآور شکنندگی انسان بود. واکنش برخی نیز منجر شد به جهانی شدن تصویر این دو با لباس‌ها، موها و چهره نامعلوم، زیرا می‌توانست هر مادر و فرزندی باشد، در هر مکان و زمانی از تاریخ. بعضی‌ها هم تنها با این واقعیت متحیر شدند که مغز کودک با مادر او چه تفاوتی دارد. کوچکتر است و تیره تر- بر اساس منابع به دلیل قشر سفید کمتر.

و این نمودی از یکی از دشوارترین مسائل علوم اعصاب است. تغییرات در این ارگان کوچک چگونه می‌تواند به روشن شدن ذهن بشر برسد.

تصویر مادر و کودک سمبل بزرگی از عشق، معصومیت، زیبایی و باروری است. هرچند ارزش مادر بودن و زنی که تصویر آن را مجسم کرده است قابل ستایش است، اما در تقابل با دیگر ارزش‌ها قرار می‌گیرند، عقل و پرسش‌گری، قدرت و پیشرفت. اما من یک پژوهشگر علوم اعصاب هستم و در پی روشن کردن این تصویر، هم‌زمان مادر درون دستگاه هم هستم که فرزند پسرم را درون کانال به آغوش گرفته‌ام.

 

منبع


اگر علاقه‌مند به برنامه نویسی متلب، یادگیری ماشین و پردازش سیگنال هستید پیشنهاد می‌کنیم با این ویدیوها شروع کنید و برنامه‌نویسی هدفدار و تخصصی را به صورت گام به گام با تیم onlinebme  پیش ببرید.👌

💯پکیج آموزشی برنامه نویسی متلب 

💯پکیج آموزشی پیاده سازی شبکه های عصبی در متلب

💯پکیج آموزشی پردازش سیگنال EEG مبتنی بر تسک تصور حرکتی

دوره‌ها تخصصی و پروژه محور هستند و از مقالات و پروژه‌های پیاده‌سازی شده در دوره‌ها می‌توانید برای پروژه‌های درسی و پایان‌نامه خود استفاده کنید.

0 پاسخ به "تصویر MRI جالب از مادر و نوزاد که تا الان ندیده اید!"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به آکادمی آنلاین مهندسی پزشکی و هوش مصنوعی می باشد
X