مغز انسان می تواند ساعت ها بعد از مرگ فعال بماند

تجربه‌ی پس از مرگ

یک سوال که ذهن بشر را درگیر کرده است، “تجربه ی پس از مرگ” و یا “تجربه ی پس از توقف تپش قلب ” است. گزارش های غیرمنتظره ای از فردی که بعد از مرگش قادر به شنیدن هر آنچه که در اطرافش رخ میداد موجود است. یک تیم از محققان متوجه شدند که مغز برای مدتی بعد از اینکه قلب متوقف می شود، فعالیت میکند. گزارشی در یک مقاله ی ژورنالی باعنوان “AWARE—AWAreness during REsuscitation—A prospective study” در این مورد منتشر شده است.

تحقیقات دانشمندان در زمینه‌ی فعالیت مغز بعد از مرگ

یک تیم از دانشمندان دانشگاه پزشکی استونی بروک نیویورک، بیماران ایست قلبی در اروپا و ایالات متحده ی آمریکا را مورد مطالعه قرار دارند. آنها خاطر نشان کردند که بیمارانی که بعد از ایست قلبی، احیا شدند میتوانستند مکالمات بین پرسنل و اطرافشان را بشنوند.

دکتر شام پارنیا، سرگروه این تحقیق گفت: ” بیماران میتوانستند جزئیات مربوط به هرآنچه در اطرافشان رخ داد را توضیح دهند”. او توضیح داد که “مرگ فرد بعد از متوقف شدن ضربان قلبش توسط پرسنل اعلام شد”. همچنین توضیح داد که “زمانی که قلب از تپش باز می ایسjد، از پمپاژ خون به مغز خودداری میکند و به تدریج مغز شروع به خاموش شدن میکند”.  همچنین افزود که روند خاموش شدن مغز ممکن است ساعت ها طول بکشد و فرد ممکن است در طول این زمان مرده باشد ولی نسبت به اطرافش آگاه باشد.

این تیم امیدوار است که این مطالعه در مدیریت ایست قلبی و همچنین جلوگیری از آسیب مغز درطول احیای این بیماران کمک کند. دکتر پارنیا گفت: “به طور همزمان، ما بر روی ذهن انسان و آگاهی­ هایش در زمینه ی مرگ مطالعه میکنیم تا دریابیم که آیا آگاهی بعد از مدتی از مرگ از بین میرود و یا ادامه می یابد .”

این تحقیق به این معناسیت که انسان، بعد از مدتی از زمان مرگش درون بدنش به دام می افتد. مطابق با یافته های پرنیا، مردم بعد از اینکه تجربه ی “بعد- از مرگ” را دارند، عوض میشوند.

پرنیا هشدار داد که برخلاف فیلم های هالیوودی، انسان هایی که این تجربه را دارند با چشم اندازهای اضافی و یا خاطرات بیشتر برنمیگردند. یک فیلم علمی تخیلی یک گروه از دانشجویان پزشکی را که یک آزمایش تجریه ی نزدیک به مرگ را برای بدست آوردن چشم اندازها و تجربیات از گذشته را شبیه سازی کرده بود، نشان داد.

او توضیح داد که ناحیه ی تفکر مغز و یا کورتکس مغز به آرامی خاموش میشوند اما سلول های مغزی همچنان فعال هستند. درحالی که CPR باعث میشود که قلب مجدد شروع به تپیدن کند و مغز شروع به فعالیت کند.

او گفت، “اگر شما موفق به راه اندازی قلب شوید، که درواقع کاری است که CPR میکند، به تدریح شروع از فعال کردن مجدد مغز خواهید شد”. بعد از اینکه شما CPR را انجام دادید، مسیرهای مرگ سلول مغزی هنوز هم اتفاق می افتد، اما با سرعت کمتر.

آنچه اتفال می افتد این است که افرادی که تجربیات بسیار عمیق داشته باشند ممکن است به طور کاملا مثبتی تبدیل شوند. آنها نوع دوست تر میشوند و بیشتر درگیر کمک به افراد دیگر میشوند. آنها یک مفهوم جدید برای زندگی می یابند. اما افزایش ناگهانی و شگفت انگیر در خاطراتشان وجود ندارد.

 

0 پاسخ به "مغز انسان می تواند ساعت ها بعد از مرگ فعال بماند"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به آکادمی آنلاین مهندسی پزشکی و هوش مصنوعی می باشد
X