دوره ی گام به گام پایتون(آموزش ویدئویی)

دوره‌ی گام به گام آموزش پایتون

هدف آکادمی آنلاین مهندسی پزشکی و هوش مصنوعی آموزش کلیه‌ی مباحث مربوط به مهندسی پزشکی و هوش مصنوعی است. زبان برنامه نویسی متلب و پایتون از جمله ابزارهای مهم موردنیاز جهت پیاده‎سازی مقالات و همچنین فعالیت‌های پژوهشی می‌باشد.

در این دوره هدف آموزش برنامه‌نویسی پایتون است. اما قبل از شروع دوره نیاز است که به چندین سوال درمورد دلیل یادگیری زبان برنامه نویسی پایتون پاسخ دهیم.

 چرا باید پایتون یاد بگیریم؟

پایتون یک زبان برنامه‌نویسی آسان برای افراد مبتدی است تا بتوانند یک برنامه‌نویس حرفه ای شوند. پایتون یک زبان برنامه‌نویسی جدید است که یادگیری آن ساده است. تقاضاهای زیادی برای برای یادگیری زبان پایتون وجود دارد. لازم است بدانید که متوسط حقوق یک توسعه‌دهنده پایتون در ایالات متحده ی آمریکا 102,000 دلار است (مطابق با آمارهای بدست آمده از این وب سایت). از پایتون میتوانید برای فعالیتهای جذاب استفاده کنید، از علوم دیتا گرفته تا ساختن وب­ سایت.

پایتون چیست؟

پایتون یکی از محبوبترین زبان های برنامه‌نویسی است که در شرکت های بزرگی مثل گوگل، فیسبوک، اینستاگرام استفاده میشود. این زبان برنامه‌نویسی به نحوی طراحی شده است که ساده اما بسیار قوی است. بنابراین توصیه میکنیم که هر چه زودتر شروع این زبان برنامه‌نویسی را آغاز کنید

تفاوت پایتون با سایر زبان‌های برنامه‌نویسی چیست؟

زبان های برنامه نویسی بسیاری مانند، C، C++، GO، Java، Javascript، PHP، Python وجود دارند. اما از شما در شروع کار هستید، توصیه میکنیم که Python را یاد بگیرید. به این دلیل که منابع یادگیری بسیاری برای افراد مبتدی وجود دارد و همچنین ویژگی بسیار مهمی که دارد این است که یادگیری آن بسیار آسان است.

در این دوره چه چیزهایی خواهید آموخت؟

هدف من این است که در این دوره بتوانم تمام نکات مربوط به برنامه نویسی پایتون، از جمله توابع پرکاربردی که در پایتون وجود دارند، نحوه‌ی تابع‌نویسی، بیان چند نمونه از ماژول‌های پرکاربرد، ماژول‌نویسی و نحوه‌ی خواندن و نوشتن از ماژول، نحوه‌ی نوشتن برنامه بصورت شی‌گرا(objective) و همچنین نحوه‌ی رسم توابع دوبعدی را تحت پوشش قرار بدهم. البته در جلسه‌ی اول دوره سرفصل‌های این دوره را بیان کرده‌ام.

این دوره برای چه کسانی مناسب است؟

این دوره برای همه افرادی که میخواهند یک زبان برنامه‌نویسی بسیار قوی را که در عین حال یادگیری آن ساده است را یاد بگیرند توصیه می‌شود. همچنین برای تمام افرادی که میخواهند در دنیای یادگیری ماشین و علوم دیتا متخصص شوند این زبان برنامه‌نویسی یکی از قوی‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی است که میتوانید با یادگیری آن موقعیت‎‌های شغلی بسیار زیادی را  در داخل ایران و بخصوص در سطح بین المللی بدست آورید.

چقدر زمان لازم است که شما بتوانید پایتون را یاد بگیرید؟

هر کدام از جلسات مربوط به این دوره حدودا 30 دقیقه خواهد بود. تخمین من برای اتمام این دوره یک ماه است. در این دوره در نظر دارم که تمام مطالب را بصورت کاملا عملی آموزش دهم. بجز جلسه‌ی اول که فقط مطالب کلی در مورد پایتون و نحوه‌ی نصب آن آموزش داده شده است، در تمام جلسات برای شما تمرین تعریف میکنم و شما می‌توانید پاسخ تمرین را بعد از عضو شدن در سایت برایم ارسال کنید.

در این دوره منابع آموزش چه چیزایی هستند؟

در این دوره من سعی کردم از منابع زبان اصلی برای آموزش استفاده کنم. سایت پایتون منبع بسیار خوبی برای یادگیری می‌باشد. تمرین‌هایی که برای شما تعریف خواهم کرد از وب‌سایت‎‌های مختلف است. در صورتی که میخواهید تمرین های بیشتری انجام دهید وارد سایت Datacamp شوید و در تمرین‌های مختلفی را انجام دهید (معرفی و نحوه‌ی استفاده از این وب‌سایت را در این قسمت توضیح دادم).

توصیه‌ی پایانی!!!

سعی کنید برای استفاده از تمام امکانات مربوط به سایت، بخصوص تمرین‌ها در سایت عضو شوید. دسترسی به تمرین‌ها و همچنین امکان نقد و بررسی فقط برای افرادی است که در سایت عضو شده باشند.

برنامه درسی دوره

جلسه‌ی اول: نصب و راه‌اندازی پایتون

جلسه‌ی دوم: معرفی برخی توابع پراستفاده و تابع نویسی در پایتون

جلسه‌ی سوم: معرفی ماژول math و نحوه‌ی فراخوانی ماژول‌ها در پایتون

جلسه‌ی چهارم: معرفی ماژول cmath و متدها(methods) در پایتون

جلسه‌ی پنجم: کار با مجموعه‌ها در پایتون