اصول پایه برنامه‌نویسی در متلب

جزوه دست نوشته برنامه‌نویسی متلب

چرا باید برنامه نویس شویم؟

قبل از یادگیری هر زبان برنامه نویسی لازم است که ما به سوالاتی مثل چرا و به چه دلیل باید این زبان برنامه نویسی را یاد بگیریم، جواب بدیم. باید نیاز کار را بدانیم. وقتی وارد دانشگاه می شویم، کارشناسی، کارشناسی ارشد، و دکتری همش سوالمون اینه که چی باید یاد بگیرم تا بتونم در این مقطع تحصیلی پیشرفت کنم؟! مخصوصا دوره ارشد و دکتری ما پروژه پایان نامه داریم که باید در یک محیطی این پروژه انجام شود و ما نیاز داریم که به یک زبان برنامه نویسی مسلط باشیم.

سریع تصمیم بگیرید!

دوستانمون زبانهای برنامه نویسی مختلفی برای یادگیری پیشنهاد می کنند و اغلب ما سر دو راهی گیر می کنیم. اکثر دوستان برنامه نویسی متلب و پایتون رو معرفی میکنند و ما نمیدانیم کدام یک را انتخاب کنیم. اول باید بگویم که فرق چندانی نمی‌کند، در هر دو محیط برنامه نویسی میتونیم پروژه‎‌های درسی رو انجام بدیم، سریع تصمیم بگیرید تا یکی را شروع کنید و یاد بگیرید.

مهمترین نکته اینه که شما بتونید کد بنویسید، حالا هر محیطی باشه خیلی فرق نمیکنه. مهمترین بخش کارشناسی ارشد یا دکتری اینه که ما بتونیم مقالات رو شبیه سازی کنیم، پروژه پایان نامه رو بتونیم انجام بدیم، پس باید یک زبان برنامه نویسی انتخاب کنیم و سعی کنیم به این زبان برنامه نویسی مسلط بشیم. ولی اینکه بخواهید هر دو را همزمان یاد بگیرید و یا موازی پیش برید باید بگم که مسیر اشتباهی را انتخاب کرده اید. هر زبان برنامه نویسی اصول مختص خودش را داره و نمیشه همزمان هر دو را پیش برد. چون در این صورت هیچ کدام رو نمیتونید به صورت حرفه ای جلو ببرید و به صورت سطحی یاد می گیرید. مدرک محور یاد نگیریم. بهتره یک محیطی را انتخاب کنیم و تا رسش رو نکشیدیم وارد محیط جدیدی نشویم.

مسیر آموزش برنامه نویسی متلب در این دوره

من مباحث آموزشی که قرار است آماده کنم و در اختیار شما دوستان قرار بدم را در محیط متلب ارائه خواهم داد. متلب یک محیط عمومی هست و مخاطبان زیادی از رشته های مختلف داره. لذا نیازی به یادگیری تمام ابزارها نداریم. فقط مباحثی را کنار هم یاد خواهیم گرفت که مربوط به مهندسی پزشکی و هوش مصنوعی باشد و با استفاده از این ابزار بتوانیم پروژه های خود را انجام دهیم. در این دوره مقدماتی من اصول لازم برای برنامه نویسی در محیط متلب را برای شما آموزش خواهم داد. سعی کنید تمرینات هر دوره رو انجام بدین و اگر سوالی داشتین در کانال تلگرام ما از ادمین کانال بپرسید تا راهنماییتون بکنه تا مشکلتون رو حل کنید. تنها راه یادگیری یک زبان برنامه نویسی تمرین پیوسته است. سعی ما اینه که هر روز کنار هم یک مبحثی را یاد بگیریم.

فقط یک نکته بگم که هدف ما از این دوره ها اینه که بعد از اتمام این دوره مقدماتی بتوانیم در محیط متلب پروژه‌های خودمون رو انجام بدیم.  سعی می‌کنم در این دوره مباحثی که در رشته مهندسی پزشکی و هوش مصنوعی نیاز میشه را کامل توضیح بدهم. بعد از اتمام دوره ما آماده یادگیری مباحثی از قبیل پیاده‌سازی شبکه‌های عصبی در متلب، پیاده‎سازی الگوریتم‌های داده کاوی، شناسایی الگو و یادگیری ماشین، پردازش سیگنال‌های حیاتی، پردازش تصویر، واسط مغز و کامپیوتر و پیاده‌سازی مقالات تخصصی مهندسی پزشکی و هوش مصنوعی هستیم.

مهمترین بخش در انجام یک پروژه مسلط بودن به برنامه نویسی است. ما باید با ابزارهای لازم جهت کدنویسی آشنا شده باشیم و بتوانیم در سریعترین زمان یک کد استاندارد بنویسیم.

 

برنامه درسی دوره

جلسه اول: آشنایی با محیط متلب

آشنایی با محیط متلب رایگان 00:00:26

جلسه دوم: نحوه ی برنامه و تابع نویسی در متلب

جلسه سوم: آرایه ها در متلب

جلسه چهارم: معرفی اسم متغیرهای پیش فرض متلب

جلسه پنجم: قوانین نقطه‌گذاری و اسم‌گذاری در متلب

جلسه‌ی ششم: نحوه اضافه کردن تولباکس به متلب

جلسه‌ی هفتم: توابع مثلثاتی و ریاضیاتی در متلب

جلسه‌ی هشتم: گرد کردن اعداد اعشاری در متلب

جلسه‌ی نهم: ادامه‌ی توابع پرکاربرد متلب

جلسه‌ی دهم : ادامه‌ی توابع پرکاربرد متلب(sum، eye، diag، mean)

جلسه‌ی یازدهم: نحوه‌ی کار با توابع min، max و input

جلسه‌ی دوازدهم: نحوه‌ی کار با توابع repmat

جلسه‌ی سیزدهم: نحوه‌ی کار با تابع sort

تابع sort در متلب رایگان 00:00:17

جلسه‌ی چهاردهم: نحوه‌ی کار با تابع numel،sizeوlength

جلسه پانزدهم: کار با تابع find در متلب

جلسه شانزدهم: دستورات شرطی در متلب

جلسه هفدهم: حلقه ها در متلب

جلسه هجدهم: رسم نمودار در متلب

رسم نمودار در متلب رایگان 00:01:18