هوش مصنوعی(AI) در پزشکی


هوش مصنوعی(AI) در پزشکی

یکی از اثرات مهم تکنولوژی و یا شاید تغییردهنده ­ی زندگی مربوط به مبحث سلامتی می باشد. تشخیص بیماری ها سریعتر و بهتر خواهد شد، و پزشکی شخصی سازی میشود. تکنولوژی قابل پوشیدن(wearable) معمول میشود و ما قبل از آنکه حتی یک نشانه از بیماری را ببینیم، از آن آگاه میشویم. درواقع ما، پزشک خودمان خواهیم شد.

هوش مصنوعی در حال استفاده شدن در مبحث سلامتی است، و این 2 نمونه، نگاهی اجمالی به آینده ی پزشکی است.

1.هوش مصنوعی (AI) در تشخیص سرطان پوست

هوش مصنوعی، هم اکنون میتواند سرطان پوست را دقیقتر از پزشک متخصص تشخیص دهد. در مطالعه ای که اخیر در سالنامه ی انکولوژی چاپ شد، بیان شده است که هوش مصنوعی قادر به تشخیص سرطان حدود 58درصد دقیقتر از متخصصان است. AI با استفاده از تصاویر سرطان پوست آموزش می یابد و تشخیص را انجام میدهد. پزشکان دقت 87درصدی را برای تشخیص درست کسب کردند درحالی که ماشین های یادگیری دقت 95درصدی را بدست آوردند.

تکنولوژی هوش مصنوعی میتواند تعداد مثبتهای اشتباه را زمانی که اعلائم ارزیابی شده اند، کاهش دهد، به این معنی که تعداد افراد کمتری تحت درمان های غیرضروری قرار میگیرند. این تکنولوژی همچنین میتواند کل زمانی را برای جراحی یک فرد لازم است را کاهش دهد.

2. هوش مصنوعی (AI) در سلامتی چشم

چشمان ما، پنجره ی روح ما هستند، و بعبارت دیگر پنجره ای بر روی سلامتی ما هستند. مشکلات چشم میتواند بطور قابل توجهی دید را کاهش دهد.

برنامه ریزی های بسیاری در جستجوی چگونگی ترکیب دانش پزشکی درباره ی چشم با ابزارهای هوش مصنوعی هستند.

Google DeepMind بهمراهی Moorfields Eye Hospital در لندن تیمی را تشکیل دادند که بر روی تشخیص دو حالت اصلی که منجر به کاهش دید میشود کار میکنند: رتینوپاتی دیابتی و دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن (AMD). این دو بیماری چشم، بیش از 625هزار فرد در انگلستان و 100 میلیون نفر در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار داده است.

الگوریتم­ ها با استفاده از هزاران اسکن چشم آموزش داده شدند، سپس برای تشخیص مشکلات اساسی تنظیم شدند. DeepMind میگوید این تکنولوژی میتواند به  300 هزار بیمار در انگلستان کمک کند.

منبع


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *