راهی جدید برای توضیح شبکه های عصبی


توضیح شبکه های عصبی

در حال حاضر اکثر ما دید کلی از شبکه عصبی داریم و نقشی که شبکه عصبی در بخش «یادگیری ماشین» حوزه ی «هوش مصنوعی» ایفا می کند را به طور کلی می شناسیم. همچنین در حوزه ای به نام یادگیری عمیق، شبکه های عصبی ساختارهای الگوریتمی در نظر گرفته می شوند که به ماشین ها کمک می کنند تا در هر تسکی مانند تشخیص چهره و اجتناب از برخورد اتومبیل تا تشخیص های پزشکی و پردازش زبان طبیعی بهتر از الگوریتم های قبلی نتیجه بگیرند.
نحوه ی توضیح این که شبکه های عصبی مصنوعی (ANN) چگونه کار می کنند بدون اینکه وارد جزئیات دقیق ریاضیاتی شویم، مسئله ای است که کمتر به آن پرداخته شده است. اغلب روند کار و ارتباطات این شبکه ها به مسیرهای عصبی مغز انسان تشبیه می شوند که اتفاقا شباهت کاملی بین آنها وجود ندارد
شاید وقت آن رسیده است که شبکه های عصبی را به شیوه ی دیگری یاد بگیریم که filmmaker Ben Sharony و PokeGravy Studios برای توضیح این شبکه ها یک انیمیشن کوتاه با موزیک Edmund Jolliffe ارائه داده اند و این ویدیو داستان کوتاهی در مورد ANN می گوید که کامپیوتر دمدمی مزاج است که مانند همه ی کامپیوترهای دیگر نیست و دوست ندارد اطلاعات به آن وارد شود.
این کامپیوتر دمدمی مزاج که ANN نام دارد ترجیح می دهد خودش همه چیز را یاد بگیرد. در این ویدیو سپس مفهوم شبکه عصبی را توضیح می دهد و کامپیوتر چگونه با استفاده از آن می تواند اولین چیزی که می بیند را شناسایی کند. ANN زیاد اشتباه می کند تا زمانی که با روش سعی و خطا (و فیدبک و به طور خلاصه فرآیند پس انتشار خطا) در نهایت یاد می گیرد چطور یک شی را شناسایی کند.
یادگیری عمیق به همین سادگی است. برای شناسایی یک جسم خاص، شبکه عصبی به ویژگی های مختلف شی مانند شکل، رنگ و سطح شی توجه می کند و با استفاده از روش پس انتشار خطا، پیش بینی های خود را به واقعیات موجود نزدیک می کند.


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

code