23 نکته ای که باید درباره “جستجوی گوگل” بدانیم!


23 نکته ای که درباره جستجوی گوگل خواهید آموخت

خیلی از ما هر روزه از گوگل استفاده می­کنیم، ولی احتمالا اکثرا فقط به رویه سطحی موتور جستجوی گوگل چنگ می­اندازیم. در اینجا یاد می­گیریم چطور یک سوپر جستجوگر گوگل شویم.

فرض مسلم بر این است که جستجوی معمول گوگل امری ساده است؛ اما اگر واقعا درباره ­اش فکر کنید، بخاطر  ماهیت جادویی و سوپرقهرمانانه آن قدردان خواهید بود.

تنها با تایپ چندکلمه، یک شخص می­توان به تمام اطلاعات جمع آوری شده جهان دسترسی آنی بیابد. می­خواهید بدانید پایتخت مولداوی کجاست؟ پاسخ ان کیشیناو است؛ چه کسی در فیلم شکارچیان روح 2 نقش قاضی را بازی کرده ­است؟ هریس یولین این کاراکتر را بازی کرده­ است؛ چه قدر طول می­کشد که نپتون به دور خورشید بچرخد؟ 164.79 سال زمینی؛ اجی مجی لاترجی!

تا زمانی که یک دستگاه متصل به اینترنت داشته باشید،  به لطف گوگل می­توانید راجع به هرچیزی بدانید. البته  موتورهای جستجوی دیگری نیز وجود دارند اما تنها یک سرویس است که دامنه لغتی مقبول و گسترده­ای دارد.

در حالیکه هر روز از جستجوی گوگل استفاده می­کنید، احتمالا هنوز خیلی درباره اعتبار قدیمی آن نمی­دانید. اگر درتلاشید که به نتایجی که می­خواهید برسید، اینجا با رعایت نکاتی می­توانید توانایی­هایی گوگل کردن خود را بهبود ببخشید.

مترجم: آرزو بیگ زاده

 

1- استفاده از ویرایشگرهای جستجوی گوگل

نحوه جستجو در گوگل

الگوریتم­های جستجوی گوگل به طرز قابل توجهی در بازگردانی اطلاعاتی که شما دنبال آن هستید ماهرند؛ حتی اگر خودتان نیز دقیقا ندانید چه می­خواهید. اما برای وقت­هایی که شما دقیقا می­دانید چه نیاز دارید؛ با نکات زیر می­توانید نتایج جستجوی خود را تصحیح کنید:

عبارات را با علامت منها(-) حذف کنید: آیا می­خواهید نتیجه خاصی را از جستجوی خود حذف کنید؟ از علامت منها برای حذف تمام عباراتی که نمی­خواهید استفاده کنید. به عنوان مثال؛  برای خط کشیدن دور اپلیکیشن­های تاپ اندروید از این فرمول استفاده می­کنیم: بهترین اپلیکیشن – اندروید(best apps -android).

برای جستجو با ترتیب دقیق از علامت نقل قول (“”) استفاده کنید: اگر ” مدل موی دنی دویتو ” را سرچ کنید گوگل تنها نتایجی که دقیقا شامل این کلمات می­شود را بالا می­آورد؛ اما اگر بدون علامت نقل قول عبارت مدل موی دنی دویتو را سرچ کنید نتایجی متفاوتی نمایش داده می­شود؛ نتایجی که در عین اینکه شامل تمام این کلمات می­شود لزوما ترتیبی که شما سرچ کرده­ اید ندارد.

جستجو درون یک وب سایت واحد: اگر شما می­خواهید فقط از یک سایت نتیجه بگیرید؛ از URL سایتی که شما را  مستقیم به سایت مدنظرتان می­رساند استفاده کنید. برای این کار شما باید دامنه سایت را وارد کنید؛ به عنوان مثال  دامنه سایت بهترین عکس­های گوگل pcmag.com است و سرچ تنها pcmag جستجوی شما را به این سایت محدود نمی­کند.

  • i.e. Google Photos tips site:pcmag.com and not Google Photos tips site:pcmag

جستجوی عناوین: برای جستجوی کلمات درون عنوان یک صفحه وب می­توانید از اپراتور :intitle استفاده کنید. برای مثال برای  ملخ­ها(grasshopper)؛  با سرچ کلمه  gross تنها وب سایت­هایی نمایش داده می­شود که در عنوان خود کلمه grasshopper را داشته باشند. در مقابل، با وارد کردن دستور : allintitle تنها لینک­هایی بالا می­آید که در عنوان خود چند کلمه یا عبارت را نمایش می­دهند مثلا  گوشت خوشمزه گاو : allintitle.

 i.e. allintitle: cow meat yummy

جستجو در  URLها: مانند دستور intitle و function، با وارد کردن اپراتورهای  :inural  و :allinural کلمات و عبارات کلیدی مدنظر شما در URL نمایش داده می­شود.

جستجو در متن: دستورهای :intext  و  :allintext؛ برخلاف عنوان و URL که معمولا الگوریتم­ جستجو مورد توجه قرار می­گیرد؛ امکان جستجو تنها در محتوای سایت را فراهم می­کنند.

برای دسترسی به مجموعه جامعی از اصلاح­گرها و توصیف کننده­های جستجو، می­توانید لینک راهنمای موجود در متن را بررسی نمایید.

 

2- جستجو بر اساس نوع فایل در گوگل

نحوه جستجو در گوگل

شما همچنین می­توانید نتایج جستجوی خود را با اپراتور filetype:  فیلتر کنید؛ مثلا اگر شما دنبال پی دی اف­های قابل دانلود درباره ویژگی شترهای لاما هستید، با سرچ  pdf :لاما می­توانید به مقصود خود برسید. اگر بخواهید اسناد قابل دانلودی درخصوص لاماها با فرمت ورد پیدا کنید کافیست که عبارت doc: لاما را سرچ کنید. شما می­توانید لیست جامعی از  انواع فایلی قابل جستجو را در لینک داخل متن پیدا کنید.

llama filetype:pdf

llama filetype:doc

3- جستجوی وبسایت­های مرتبط در گوگل

نحوه جستجو در گوگل

همه ما وب سایت­های محبوبی داریم که دوست داریم مدام به آنها سر بزنیم؛ ولی گاهی اوقات تغییر چیز خوبی است. اگر جای دیگری دنبال ایده­ای هستید باید بدانید که گوگل شما را پوشش داده ­است. تنها با استفاده از  اپراتور related: نتایج مرتبط نمایش داده می­شود. از این دستور می­توان با هرکلمه یا عبارتی استفاده کرد ولی اگر در کنار اسم یک وب سایت آورده شود عملکرد بهتری خواهد داشت. مثلا جستجوی related:amazon.com نتایجی شامل شرکت­های  Walmart  و Overstock را بالا می آورد.؛  یا جستجوی related:google.comموتورهای جستجوی یاهو و بینگ را نمایش می­دهد.

related:google.com

4- جستجوی گوگل با ویرایشگر  place holder

نحوه جستجو در گوگل

آیا تا به حال پیش آمده برای یادآوری متن یک آهنگ یا نقل قولی از یک فیلم مشهور تلاش کرده باشید اما هیچ چیزی یادتان نیامده باشد؟ خوشبختانه گوگل در این مورد نیز به شما کمک کرده ­است. فقط کافیست چند عبارتی که به یاد می­آورید را داخل علامت ستاره بگذارید و  بعد گوگل بقیه­اش را پیدا می­کند.

مثلا *صادقانه بگم* *نفرینت نمی­کنم، دوست دارم* *و من نمی­تونم دروغ بگم یا اون چیزی که سرعت حقیقیه** پرستوی سبک بار*؟

i.e. Frankly my * I don’t give a damnI like * * and I cannot lie, or what is the airspeed * of an unladen swallow 

5- محدودیت­های زمانی نتیجه گوگل را تنظیم کنید

نحوه جستجو در گوگل

تا حالا شده­است درباره آخرین اخبار درمورد یک موضوع  جستجو کنید یا اینکه دنبال اطلاعات مربوط به یک محدوده زمانی خاص بگردید؟ ابزارهای جستجوی گوگل  چه در دسکتاپ چه در موبایل نتایج جستجوی شما را فیلتر می­کنند. بعد از اینکه  شما جستجویی را انجام دادید؛ روی ابزارها یا ابزارهای جستجو در بالا سمت راست، بسته به واسط کاربری، کلیک کنید. بر روی ” هر زمان” کلیک کنید؛  منوی کشویی که باز می­شود به شما اجازه خواهد داد تا نتایج را به ساعت­ها، هفته­ ها و ماه­ها محدود کنید و حتی یک محدوده  سفارشی از زمان را تعیین کنید.

 

6- یک جستجوی تصویری پیشرفته گوگل را اجرا کنید

شما می­توانید از ویرایشگرهای گوگل که ذکر شد برای جستجوهای تصویری گوگل استفاده کنید. برای جستجوهای تصویری عمیق­تر می­توانید بر روی صفحه جستجوی تصویری پیشرفته گوگل کلیک کنید. این صفحه امکان جسنجوی تصاویر را بر اساس اندازه، منطقه، نوع فایل و حتی رنگی خاص فراهم می­کند.

 

7- اجرای یک جستجوی  تصویری معکوس

نحوه جستجو در گوگل

گوگل در بیشتر مرورگرهایش از جستجو تصاویر به شیوه “عقب­رو” حمایت می­کند. این عملکرد به شما این امکان را می­دهد که یک فایل تصویری را آپلود کنید و اطلاعات مربوط به آن تصویر را پیدا کنید. برای مثال، اگر  شما تصویر برج ایفل را آپلود کنید؛ گوگل بایستی بتواند آن را تشخیص دهد و اطلاعات مربوط به برج ایفل را ارائه دهد؛ خیلی هم عالی( و جالب اینجاست که برای شناسایی چهره ها هم کار می­کند).

علاوه بر این؛  یک جستجوی رو به عقب می­تواند شما را به وب سایت­هایی با تصاویر خاص هدایت کند، آثار هنری را تشخیص دهد، و یا حتی تصاویر با “تشابه بصری” را نمایش دهد.

تنها با جستجوی تصویری گوگل و کلیک بر روی  آیکون دوربین کوچک در نوار جستجو، می­توانید تصویری را آپلود کنید( یا نشانی اینرنتی آن را وارد کنید) که دوست دارید درباره آن سرچ کنید. همچنین شما به راحتی می­توانید با کشیدن یک تصویر و انداختن آن در نوار جستجوی تصویر آن را آپلود کنید؛ ورژن­های به روز­ رسانی ­شده مرورگرهای کروم، فایرفاکس و  اج این امکان را برای شما فراهم ساخته ­اند. در این لینک شما می­توانید نحوه استفاده از جستجوی معکوس تصاویر را در تلفن همراه­تان یاد بگیرید.

 

8- در باکس جستجوی گوگل عملیات ریاضی انجام دهید

نحوه جستجو در گوگل

چه بخواهید نکته ­ای درباره وعده ­های غذایی بفهمید، و یا اینکه یک رندر پیچیده جغرافیایی ایجاد کنید؛ جستجوی گوگل شما را پوشش خواهد داد.

شما می­توانید مستقیما درون نوار جستجو محاسبات پایه را انجام دهید. مثلا با جستجوی 34+7  یک حسابگر  زیر نوار جستجو با جواب صحیح به سرعت نمایش داده می­شود.

متقابلا، می­توان از گوگل در قالب زبان منظم خواست که مسائل ریاضی را حل کند. مثلا جواب صحیح  3 ضربدر 7 توسط حسابگر گوگل به سرعت نمایش داده می­شود. همچنین می­توانید چیزهایی دیگری مثل  20% 67.42  دلار را بپرسید و جواب 13.50 را دریافت کنید. حتی می­توانید جواب  مجموعی از “آنچه هست”  را نیز به گوگل واگذار کنید.

اگر شما یک سوپر آماتور ریاضی هستید؛ با یک معادله که از x و y به عنوان متغیرهای آزاد استفاده می­کند، می­توانید یک مدل سه بعدی محاوره ای از اشیاء مجازی ( بر روی مرورگرهای دسکتاپی که  قابلیت وب جی ال را ساپورت می­کنند) بسازید. یا اگر شما هم مثل من هندسه دوره دبیرستان را خیلی وقت است فراموش کرده ­اید؛ می­توانید اعداد مختلف را به تعدادی از کوسینوس­های x، سینوس­های y و تانژانت­های x وصل کنید و نتیجه را ببینید.؛ برای چهار دقیقه خیلی سرگرم کننده است.

اگر این توابع ریاضی پیشرفته نیازهای هرروزه  شما هستند؛ گوگل در این لینک، نحوه استفاده از سطوح عمیق­تر ریاضی را توضیح داده­ است.

9- استفاده از جستجوی گوگل به عنوان یک تبدیل­گر

گوگل برای تبدیل هرچیزی می­تواند به شما کمک کند. فقط کافیست اطلاعات پایه را وارد کنید و به چیزی که می­خواهید برسید. برای تبدیل­های ساده، مثلا 38 درجه سانتیگراد در فارنهایت، گوگل نه تنها جواب را به شما می­دهد (در این مورد 100.4)؛ بلکه برای تبدیل­های بیشتر یک حسابگر تبدیل محاوره ای نیز  ارائه خواهد کرد.

بعد از کار با این تابع، متوجه شدم که گوگل حتی برای تبدیل­های خیلی مسخره هم جوابی دارد؛ مثلا جواب 17.5 میلیمتر در  سال­های نوری معادل 1.849751اُم  18 سال نوری می­شود و تازه گوگل به شما یک حسابگر محاوره­ ای هم خواهد داد.

علاوه براین، شما می­توانید نرخ­های به روز تبدیلی ارز را تنها با چند کلیک پیدا کنید( این تابع معمولا به عنوان یک حسابگر محاوره­ای عمل خواهد کرد). نکته جالب در مورد این تابع این است که حتی نیازی نیست شما نمادهای رسمی ارز (€، $و غیره) و یا  علائم اختصاری استاندارد(مثل USD برای دلار آمریکا یا GBP برای پوند انگلیس) را بدانید؛ الگوریتم­های گوگل قادر به تشخیص کوئری­های سبک جمله هستند. برای مثال جستجوی  38 دلار در  ایسلند این جواب را بالا می­ آورد که 38 دلار (البته در سال 2019) با 4،520،10 کرون ایسلندی برابر است.

باید به این نکته توجه داشت که هنگام تبدیل ارز، گوگل درباره به روز بودن نرخ­های ارزی تبدیلی از خود سلب مسئولیت می­کند. بنابراین، علی رغم اینکه این تابع می­تواند هنگام آینده شما مفید باشد؛ درنظر داشته باشید که نباید به آن برای انجام تمام معاملات ارزی بین المللی خود اعتماد کنید.

 

10- کلمات تعریف کننده در جستجوی گوگل

 

شما می­توانید با استفاده از اپراتور define: و یا definition:، البته بدون دونقطه نیز کار می­کند، از گوگل بخواهید کلمات یا عبارات ناآشنا را برایتان تعریف کند. با این دستور، گوگل صفحه ­ای با تعریف، تلفظ و اگر در دسترس باشد ریشه­یابی کلمه در اختیار شما قرار خواهد داد.

the define: or definition: qualifier

11- پیگیری پکیج­ها در جستجوی گوگل

شما می­توانید اغلب پکیج­ها را در نوار جستجوی گوگل ردیابی کنید. فقط کافیست پکیج را داخل قسمت جستجو قرار دهید و بعد گوگل به صورت خودکار آن را تشخیص و به صفحه ردیابی لینک خواهد داد.

12- جستجوی صوتی گوگل

نحوه جستجو در گوگل

امکان جستجو صوتی در مرورگر دسکتاپ شما، تنها با کلیک روی میکروفون کوچک باکس جستجو وجود دارد. این ویژگی در دسکتاپ خیلی بهتر از  موبایل کار می­کند؛ جاییکه ماشه” اوکی، گوگل” شناختی­ تر و مستقیم­ تر است. این تابع فعلا تنها توسط مرورگر کروم قابل پشتیبانی است.

 

13- جستجو بر اساس زمان

نحوه جستجو در گوگل

اگر “زمان” را درون مرورگر دسکتاپتان تایپ کنید؛ صفحه ­ای با زمان محلی به روز، بر اساس آدرس IP شما بالا خواهد آمد. واقعیت مفیدتر این است که گوگل همچنین با جستجوی زمان هر مکانی که می تواند نام یک کشور، شهر (اگر در ایالات متحده باشد) یا کد پستی باشد؛ زمان محلی را در هر نقطه از جهان نمایش دهد.

 

14- جستجوی طلوع و غروب خوشید

نحوه جستجو در گوگل

آیا می خواهید بدانید چه موقع خورشید طلوع خواهد کرد یا چه زمانی در جنگل­ها غروب می­کند؟ فقط کافیست “طلوع” و “غروب” را جستجو کنید. همینطور می­توانید زمان­های طلوع و غروب را برای مکان­های دیگر نیز جستجو کنید.

 

15- جستجوی آب و هوا

نحوه جستجو در گوگل

اگر “آب و هوا” را سرچ کنید، گوگل صفحه محاوره ­ای درباره اطلاعات آب و هوا باز می­کند؛ به صورت پیش فرض، این اطلاعات مربوط به آدرس IP شما هستند.

در هر حال، شما می­توانید درباره هوای هر موقعیت مکانی جستجو کنید و به گزارش­های هواشناسی هر نقطه­ ای از جهان، تولدو اوهایو یا کابل افغانستان، دسترسی داشته باشید.

 

16- قیمت­گذاری­ آنی سهام

نحوه جستجو در گوگل

اگر نماد سهام شرکت­های تجاری سهامی عام را  جستجو کنید، گوگل به شما اطلاعات قیمت لحظه ­ای شرکت را نمایش می­دهد. مثلا “GOOG” برای شرکت آلفابت، “AAPL”برای شرکت اپل و یا  “AMZN” برای آمازون. بیشتر مبادلات بزرگ­تر آنی هستند؛ اگرچه گوگل در خصوص مبادلاتی که تاخیر دارند کاملا از خود سلب مسئولیت کرده است.

 

17- چک زمان­های پرواز

نحوه جستجو در گوگل

نکته مفید در اینجا این است که اگر شماره یک پرواز را جستجو کنید؛ گوگل صفحه ­ای با زمان­های پرواز به روز شده و اطلاعات پایانه­ و گیت­ فرودگاه­ در اختیارتان قرار می­دهد. اگر به دنبال رزرو پرواز بعدی خود هستید، گوگل باز می­تواند به شما کمک کند. همچنین، برای پیدا کردن آنلاین ارزان­ترین پروازها می­توانید سایت پروازهای گوگل را چک کنید.

 

18- یافتن جاذبه ­های محلی

نحوه جستجو در گوگل

اگر بخواهید برای خوشگذرانی سفر کنید، گاهی ممکن است خود را در میان شهری غریب بیابید و ندانید چه کنید. اگر شما اهل سیر و سفر هستید؛ گوگل در این مورد نیز به شما کمک کرده­ است. فقط با جستجوی عبارت “جذابیت­های شهر مدنظرتان”، اطلاعاتی درباره جاذبه­ های بومی آن شهر و تصاویر آن نمایش داده می­شود. با کلیک روی “چیزهای بیشتر برای انجام دادن”   (“More things to do” ) نقشه ای از ناحیه مدنظر با جاذبه­ های نشان شده بر روی نقشه  باز خواهد شد.

 

19- ذخیره تصاویر در جستجوی گوگل برای مشاهده مجدد

نحوه جستجو در گوگل

در سال­های اخیر، گوگل ویژگی پینترست مانندی ایجاده کرده­ است که به کاربران این امکان را می­دهد تا برای مشاهده مجدد، تصاویر را در یک مکان مرکزی ذخیره کنند. فقط کافیست بر روی تصاویر یافته­شده کلیک کنید و آیکون نشانک ()  را انتخاب کنید.

این ویژگی هم بر روی دسکتاپ(مرورگر کروم) هم بر روی موبایل کار می­کند و در تمام دستگاه­های سینک­شده ذخیره خواهد شد. برای دسترسی به تصاویر ذخیره­ شده، بر روی “کالکشن­ها” در بالای سمت راست نتایج تصویری گوگل در دسکتاپ کلیک کنید؛ جایی که می­توانید تصاویر را با هم در مجموعه­ های جداگانه گروه ­بندی کنید. در موبایل نیز برای مشاهده تصاویر، به دنبال نماد دو نشانک در صفحه باشید.

 

20- ابزارها و بازی­های محاوره ­ای

نحوه جستجو در گوگل

گوگل میزبانی با بازی­ها و ابزارهای موجود در داخل خود دارد؛ که شما با گوگل کردن اصطلاحات خاص می­توانید به آنها دسترسی بیابید. می­توانید بازی­هایی مانند  Pac Man، tic tac toe، Solitaire، Minesweeper،Snake  و  بازی­های دیگر را به سادگی با گوگل کردن آنها انجام دهید.

ابزارهای سودمند متعددی وجود دارد که به همین شیوه به شما دسترسی می­دهند؛ نیاز به تصمیم ­گیری دارید اما حتی یک سکه هم ندارید؟ تنها با جستجوی “چرخاندن یک سکه” گوگل این کار را برای شما خواهد کرد؛ چیزی مثل بازی طاس و مهره. گوگل همچنین در داخل خود ماشین حساب، زمان­ سنج، تمرین­های ورزشی و چینش رنگی دارد؛ که که کدهای شش تایی و اعشاری را برای هر سایه­ معین تدارک دیده ­است.

 

21- محتوای صریح را فیلتر کنیدنحوه جستجو در گوگل

چطور یک بچه از کامپیوتر استفاده می­کند؟ با ویژگی جستجوی امن گوگل از کودکان در مقابل محتوای صریح محافظت کنید. با باز کردن تنظیمات و انتخاب گزینه فعال کردن جستجوی امن؛ می­توانید هر لینک، تصویر و یا ویدئویی را که برای مخاطبان در هر سنی نامناسب تلقی می­شود فیلتر کنید. اگرچه گوگل پذیرفته­ است که این ویژگی صدردصدی نیست اما مانع از این می­شود که کودک شما هرچیزی را که نمی­خواهد ببیند.

 

22- اجازه بدهید گوگل برای شما جستجو کند

نحوه جستجو در گوگل

گاهی اوقات جستجو کردن خیلی خسته کننده است، هشدارهای گوگل برای همین مواقع است. شما می­توانید زنگ هشدار سفارشی بسازید که هر زمانی که صفحه جدیدی حاوی کلیدواژه­ های  متناسب با جستجویتان ایجاد شد به شما اطلاع رسانی کند. در این لینک می­توانید یک هشدار بسازید. شما همچنین می­توانید یک آدرس ایمیل بدهید تا این هشدارها آنجا ارسال شوند؛ سپس برای ردیابی موضوعاتی را اضافه کنید. آنچه را که می­خواهید پیدا کنید تایپ کنید و گوگل به شما هشدارهایی  مشابه داستان­های موجودی که توسط موتور گوگل ایندکس شده ­اند نشان خواهد داد.

همچنین شما می­توانید تنظیمات هر هشدار گوگل را کنترل کنید؛ دفعات دریافت یک بروزرسانی، محتوای منابع و یک سری دیگر از محدودیت­ها را انتخاب کنید.

 

23- جستجوی تخم مرغ عید پاک گوگل(معماها و شوخی­های پنهان شده در سیستم­ها و برنامه ­های گوگل)

نحوه جستجو در گوگل

همانطور که در گذشته توضیح دادیم، مهندسین گوگل ظاهراً وقت اضافی زیادی را در اختیار دارند که می­توانند با استفاده از آن همه جور مدل تخم مرغ عید پاک و شوخی آوریلی را پیاده کنند. و حال چرا شالوده اصلی گوگل باید سرگرمی را کنار بگذارد؟؟ اینجا تعدادی از این تخم ­مرغ­های عید پاک جالب گوگل وجود دارد که با سرچ کردن می­توانید آنها را کشف کنید.

  • “askew” یا “tilt” صفحه نمایش شما را کج می­­کند؛ “unaskew” یا  “untilt” آن را به حالت اولش بر می­گرداند ( یا اینکه مجددا صفحه را لود می­کند).
  • با تایپ “Atari breakout” و کلیک روی تصاویر، بازی اتاری برک آوت آغاز می­شود.
  • “Festivus” یک قطب Festivus را به سمت چپ صفحه اضافه می­کند.
  • “do a barrel roll” یا “z or r twice” باعث می­شود صفحه شما 360 درجه بچرخد.
  • “Google in 1998” باعث می­شود صفحه­ ای که گوگل در سال 1998 ساخته ظاهر شود.
  • “zerg rush” باعث می­شود یک دسته از “O”های گوگل به صفحه نمایش حمله کنند؛ و شما با کلیک رویشان می­توانید آنها را از بین ببرید.

منبع

 


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

code