پتانسیل وابسته به رخداد P300


P300 یک انحراف مثبت (Positive deflection) در سیگنال مغزی فرد هست که حدودا 300 میلی ثانیه بعد از نمایش محرک هدف ایجاد می شود. در این پست میخواهیم بدانیم P300 چیه و در چه شرایطی ایجاد می شود؟

P300

P300 یک موج نوسانی آهسته ای هست که مرتبط با فرایندهای مربوط به رفتار و توجه است. حرف P اختصار Positive deflection هست و 300 هم به خاطر این هست که این انحراف حدودا بعد از 300 میلی ثانیه از نمایش محرک هدف ایجاد می‌شود.

 

محرک هدف: محرکی هست که برای کاربر حالت surprise دارد، یک اتفاق نادری هست که توجه کاربر را جلب می کند. محرک هدف نسبت به محرک غیرهدف کمتر نمایش داده می شود. 

نحوه ایجاد P300

وقتی ما با اتفاق عجیب غریب مواجه می شویم، به عبارتی وقتی ما یک چیز عجیب میبنیم و یا میشنویم، چیزی که توجه شما را برمی انگیزد، نورونهایی در مغز(عمدتا در parietal lobe) فعال می شوند، و وقتی نورونها فعال می شوند به این معنی است که مغز ما میخواهد به این اتفاق عجیب واکنش نشان بدهد و ببنید چه خبره! که در نتیجه آن در سیگنال مغزی فرد پتانسیل P300 مشاهده می شود.

 

لازم به ذکر هست که بدانیم پتانسیل P300 مستقیما از دیدن یک نور یا شنیدن یک صدا ایجاد نمیشود، بلکه از ارزیابی مغز شما نسبت به یک مرحک غیرمنتظره ایجاد می شود و هر محرکی باعث ایجاد پتانسیل P300 نمی شود!

 

P300 دیداری

برای درک بهتر نحوه ایجاد P300 توسط یک محرک دیداری بهتر است به ویدیوی زیر نگاه کنیم.یک فردی پشت چراغ قرمز وایساده، و منتظره که چراغ سبز بشه و حرکت کنه، اینجا ما دو نوع محرک داریم، چراغ قرمز و چراغ سبز. چراغ قرمز به مدت زیادی روشن هست و بعدش سبز می شود! لحظه ای که چراغ سبز می شود مغز ما به به این اتفاق واکنش نشان میدهد و پتانسیل P300 ایجاد می شود.

 

P300 شنیداری

P300 فقط توسط محرکهای بینایی برانگیخته نمی شود، بلکه میتوان توسط محرکهای شنیداری نیز پتانسیل P300 ایجاد کرد. کافیه که محرکهای شامل دوگروه باشند ویکی از گروه ها کمتر ارائه بشه تا برای کاربر حالت surprise داشته باشد. همانند ویدیوی زیر….


 این پست، بخش مختصری از دوره تخصصی و پروژه محور ” واسط مغز-کامپیوتر مبتنی بر P300” هست.

 


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

code

1 دیدگاه

  1. […] پتانسیل P300 یک انحراف مثبت در سیگنال مغزی فرد هست که حدودا 300 میلی ثانیه بعد از نمایش محرک هدف در مغز ایجاد می شود. پتانسیل P300 در پاردایم oddball ایجاد می شود، به عبارتی اگر مشخصات پارادایم oddball در طراحی سییستم bci رعایت شود، لحظاتی که محرک هدف برای سابجکت نمایش داده می شود، پتانسیل P300 در مغز فرد ایجاد خواهد شد. تو این بخش میخواهیم با این مشخصات آشنا شویم. […]