10 IDE برتر برای برنامه نویسی پایتون


IDE که مخفف Integrated Development Environment است یک برنامه‌ی نرم افزاری است که محیطی را برای برنامه نویسان فراهم می‌کند تا بتوانند کدهای خود را توسعه دهند. اکثر اوقات IDE شامل یک ویرایشگر کد (Code Editor)، ابزارهای خودکارسازی (Automation Tools) و دیباگر (Debugger) است. در این پست می‌خواهیم ده مورد از IDEهای پایتون را مورد بحث قرار دهیم که در حال حاضر موجود بوده و استفاده می‌شوند و همچنین بررسی کنیم بسته به شرایط هر فرد، کدامیک مناسب‌تر است.

برای برنامه نویسی پایتون، کدام IDE را انتخاب کنم؟

برای پاسخ دادن به این سوال، اول باید سه عامل مهم را در نظر بگیریم. عامل اول، سطح دانش شماست. مهم است که شما تازه‌کار هستید یا کمی تجربه دارید یا متخصص هستید. عامل دوم، هدف نهایی شماست. برای چه منظوری برنامه نویسی می‌کنید؟ دیتا ساینتیست هستید یا توسعه دهنده‌ی وب هستید؟ همه‌ی این موارد در تصمیم نهایی شما برای انتخاب IDE اثرگذار هستند. عامل سوم سخت افزاری است که در اختیار دارید. برای مثال اگر سخت افزار مناسبی در اختیار ندارید و قرار است کاری انجام دهید که به سخت افزار قوی نیاز دارد، انتخاب ارجح برای شما IDEهای آنلاین (مانند Google Colab) است.

همانطور که در بالا ذکر شد، هر IDE با توجه به شرایط هر فرد و هدفی که دارد، کاربرد دارد و بنابراین نمی‌توان آنها را رتبه بندی کرد.

1-Pycharm

این IDE یکی از معروف‌ترین IDEهاست که به طور گسترده‌ای استفاده می‌شود و توسط JetBrains ایجاد شده است. می‌توان گفت این IDE برای توسعه دهندگان حرفه‌ای مناسب است و انجام پروژه‌های بزرگ را تسهیل می‌کند. Pycharm یک محیط برنامه‌نویسی مناسب برای دیتاساینتیست‌ها فراهم می‌کند. از مهم‌ترین ویژگی‌های Pycharm آن است که از JavaScript, CSS, TypeScript پشتیبانی می‌کند. کدنویسی سریع را ممکن می‌کند و از داخل IDE می‌توانید به راحتی به دیتابیس دسترسی داشته باشید.

10 IDE برتر  برای برنامه نویسی پایتون

 

2-Visual Studio Code

این IDE که با نام مخفف VScode نیز شناخته می‌شود یک محیط open-source و رایگان است که توسط Microsoft ایجاد شده است. این IDE با وجود آنکه محیط برنامه نویسی سنگینی ندارد اما ویژگی‌های قدرتمندی را داراست. ویرایشگر کد این IDE قابلیت syntax highlighting و code completion را دارد که برای متغیرها، توابع، متدها و حلقه‌ها می‌توان از آن استفاده کرد. می‌توان از آن برای انواع مختلف برنامه‌های کامپیوتری مانند وب سایت‌ها، اپلیکیشن‌های وب، سرویس‌های وب و اپلیکیشن‌های تلفن همراه استفاده کرد.

10 IDE برتر  برای برنامه نویسی پایتون

3-Sublime Text 

این IDE زبان‌های مختلفی از جمله پایتون را پشتیبانی می‌کند. این IDE رایگان است و به شدت قابل سفارشی سازی است. مشابه Vscode از ویژگی Syntax highlighting برخوردار است و مدیریت دایرکتوری پروژه مناسبی دارد. علاوه بر اینها، پکیج‌های اضافی برای توسعه پروژه‌های علمی و وب دارد.

10 IDE برتر  برای برنامه نویسی پایتون

4-Jupyter Notebook

این IDE یک محیط برنامه نویسی Data Science تعاملی، کاربردی و راحت فراهم می‌کند که تنها نباید آن را به عنوان یک IDE در نظر گرفت بلکه یک ابزار ارائه یا آموزشی نیز هست. برای افرادی که به تازگی دیتاساینتیست شده‌اند 😊، بسیار مناسب است. این محیط به شما امکان اشتراک گذاری کد و Visualization را می‎‌دهد. رایگان است. برای پروژه‌های محاسبات عددی و یادگیری ماشین بسیار مناسب است. برای اینکه کاربر تجربه‌ی بهتری از برنامه نویسی بدست آورد، کد، متن و تصاویر را با هم ترکیب کرده است.

10 IDE برتر  برای برنامه نویسی پایتون

5-Google Colab

این IDE یک محیط Jupyter Notebook است که برای استفاده از آن به هیچ setup و نصبی نیاز نیست و به طور کامل روی سرویس ابری گوگل اجرا می‌شود. گوگل کولب یک IDE وب برای پایتون است که با استفاده از آن می‌توانید پروژه‌های یادگیری ماشین خود را روی ابر ذخیره کنید و آن را برای تصحیح و تغییر با دیگران به اشتراک بگذارید. این سرویس در اواخر سال 2017 منتشر شد و تفاوت عظیمی را در دنیای یادگیری ماشین، هوش مصنوعی و علوم داده ایجاد کرد. ابزارهای تجسم سازی و کتابخانه‌‌های از پیش نصب شده، عدم نیاز به نصب، محیط برنامه نویسی ساده، ارائه سخت افزار مناسب آن را به IDE مناسب برای تازه‎‌کاران و حتی متخصصان حوزه‌ی یادگیری ماشین و هوش مصنوعی تبدیل کرده است.

10 IDE برتر  برای برنامه نویسی پایتون

6-Wing

این IDE نیز یک محیط محبوب است که ویژگی‌های خوب زیادی دارد که آن را به محیطی تعاملی مبدل کرده است. Wing یک نسخه‌ی آزمایشی 30 روزه برای توسعه دهندگان ارائه می‌دهد تا بتوانند با این محیط آشنا شوند. این IDE رایگان نیست و برای کاربردهای تجاری 95 تا 179 دلار آمریکا هزینه برمی‌دارد. از مهم‌ترین ویژگی‌های این IDE آن است که بازخورد بلافاصله به کد پایتون شما می‌دهد. ویژگی تکمیل خودکار کد را دارد و با استفاده از آن می‌توان remote development داشت.

10 IDE برتر  برای برنامه نویسی پایتون

7-Thonny

این IDE یک IDE ایده‌آل برای آموزش و یادگیری برنامه نویسی پایتون است. رایگان است. از مهم‌ترین ویژگی‌های این IDE می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. اول اینکه دیباگر ساده‌ای دارد. توابع را ارزیابی می‌کند. تشخیص خطای خودکار syntax دارد. نمای دقیق از متغیرهای مورد استفاده در برنامه یا پروژه‌ی پایتون ارائه می‌دهد.

10 IDE برتر  برای برنامه نویسی پایتون

8-PyDev

PyDev یک مفسر پایتون قوی است و رایگان بوده و به شدت انعطاف پذیر است و یکی از IDEهای ارجح و Open-source برای توسعه دهندگان است. از مهم‌ترین ویژگی‌های این IDE می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: تکمیل خودکار کد، اشاره‌گر تایپ، تحلیل کد و دیباگینگ. پشتیبانی خوبی از توسعه وب پایتون دارد.

10 IDE برتر  برای برنامه نویسی پایتون

9-Spyder

Spyder یک IDE open-source است که در اکثر اوقات برای توسعه‌ی برنامه‌های علمی به کار می‌رود. این IDE برای یادگیری ماشین و علوم داده، محبوبیت بیشتری دارد و رایگان است. به شما این امکان را می‌دهد که کد را خط به خط اجرا کنید و کار دیباگینگ را بسیار ساده و راحت می‌کند. تکمیل کد خودکار را انجام می‌دهد. رسم انواع مختلف نمودارها را امکان پذیر می‌کند.

10 IDE برتر  برای برنامه نویسی پایتون

10-Atom

Atom یک ویرایشگر متن GitHub است که روی فریم ورک Electron ساخته شده است. این IDE بسیار شبیه به Sublime Text است و ویژگی‌های مشابه آن را دارد علاوه بر اینکه بر سرعت تأکید دارد. رایگان است. تعداد زیادی Plugin را پشتیبانی می‌کند. تکمیل خودکار کد آن کمی هوشمندانه‌تر است.

10 IDE برتر  برای برنامه نویسی پایتون

کدام IDE را انتخاب کنم؟

اگر سطح دانش شما متوسط است بهتر است از IDEهایی مثل PyCharm, Vs Code, Atom, Sublime Text 3 استفاده کنید. اگر دیتا ساینتیست هستید می‌توانید از Spyder, Jupyter Notebook, Pycharm استفاده کنید. اگر Web Developer هستید، Vscode و Pycharm انتخاب‌های خوبی هستند. اگر سخت افزار سیستم شما Pentium یا Celeron است Online IDEها مانند Jupyter و Google Colab گزینه‌های خوبی هستند و همچنین Atom و Sublime Text 3 از میان IDEهای غیرآنلاین برای شما مناسب هستند.

حتما قبل از شروع به کار، در مورد ویژگی‌های هر IDE تحقیق کنید و ابعاد و جنبه‌های مختلف پروژه‌ی خودتان را به خوبی شناسایی کنید تا بتوانید IDE مناسب را انتخاب کنید.


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *