OpenAI چیست؟ ChatGPT چطور جهان را به چالش می‌کشد؟


OpenAI یک شرکت تحقیقاتی است که هدف آن ارتقا و توسعه‌ی هوش مصنوعی «دوستانه» است. سال گذشته ChatGPT و DALLE-2 توانستند جریان اصلی هوش مصنوعی را به خود اختصاص دهند و اکنون این شرکت به دنبال یافتن چند دوست جدید است و طبق گزارش‌ها مایکروسافت قصد دارد 10 میلیارد دلار صرف این تجارت کند.

اما همه چیز از کجا شروع شد؟ تأثیر هوش مصنوعی چیست؟ چه زمانی ربات‌ها احساسات هم خواهند داشت؟ خوب، ما پاسخ سوال آخر را نمی‌دانیم، اما در این مقاله چیزهای زیادی یاد خواهید گرفت. نگاهی به تاریخچه OpenAI و اینکه به کجا می‌رود می‌اندازیم.

OpenAI چیست؟

OpenAI در سال 2015 در سانفرانسیسکو به عنوان ابتکار مشترک ایلان ماسک، سام آلتمن، گرگ براکمن؛ وویچ زارمبا، ایلیا سوتسکور و جان شولمن متولد شد. این مأموریت ساده اما بسیار جاه طلبانه بود-

توسعه‌ی ابزارهای ایمن و باز هوش مصنوعی برای توانمندسازی (به جای ریشه کنی)

از آن زمان این شرکت مجموعه‌ای چشمگیر از ابزارها چون DALL-E  (تولیدکننده تصویر هوش مصنوعی) و CodexAI (ابزار پیشنهاد کدنویسی گیت هاب) را ارائه کرده است.

OpenAI چیست؟ ChatGPT چطور جهان را به چالش می‌کشد؟

نمونه‌هایی از خروجی DALL-E

OpenAI چیست؟ ChatGPT چطور جهان را به چالش می‌کشد؟

اما اینها تنها تلاش‌های اولیه بودند

سال گذشته OpenAI به لطف ChatGPT، یک ربات چت هوشمند مصنوعی قدرتمند و ترسناک بر اساس مدل زبانی GPT-3 این شرکت به داغ‌ترین برند در فضای فناوری بدل شد.

OpenAI به جریان هوش مصنوعی می‌پیوندد (2015-2017)

پس از 65 سال گذر از مقاله موفقیت آمیز تورینگ، گسترش سریع سیستم‌های هوش مصنوعی همه را متعجب کرد. همچنین برخی از مردم را در مورد مسیری که در حال حرکت است نگران کرد.

در سال 2015، سام آلتمن، مدیر عامل سابق Y Combinator و ایلان ماسک، طرح ابتکاری برای توسعه ایمن و باز هوش مصنوعی را ارائه کردند و کار OpenAI از اینجا آغاز شد.

سام آلتمن و ایلان ماسک

سام آلتمن و ایلان ماسک

آلتمن و ماسک حتی قبل از تأسیس شرکت، نگرانی‌های خود را در مورد خطرات و فرصت‌های فناوری هوش مصنوعی ابراز کرده بودند و در مقطعی آن را «بزرگترین تهدید برای بشریت» نامیدند.

این شرکت ابتدا روی توسعه هوش مصنوعی برای بازی های ویدیویی و سایر برنامه ها تمرکز کرد و در سال 2016 اولین ابزار خود را منتشر کرد، یک تولکیت Open_source برای OpenAI Gym and Universe یادگیری تقویتی (RI) که اساساً یک بستر آزمایشی برای آموزش عامل‌های هوش مصنوعی بود.

رشد محوری (2017-2019)

دو سال بعد، OpenAI بر تحیق و توسعه هوش مصنوعی عمومی‌تر متمرکز شد.

در سال 2018، این شرکت مقاله‌ای با نام «بهبود درک زبانی از طریق پیش آموزش مولد» منتشر کرد که در آن مفهوم Generative Pre-trained Transformer (GPT) معرفی شد.

به طور خلاصه GPTها شبکه‌های عصبی هستند-مدل‌های یادگیری ماشینی با الهام از ساختار و عملکرد مغز انسان- که بر روی مجموعه داده بزرگی از متن تولید شده توسط انسان آموزش دیده‌اند. می توانند کارهای زیادی چون تولید و پاسخ دادن به سوالات و موارد دیگر را انجام دهند.

  • ذهن ChatGPT وسیع است
  • پاسخ‌ها را به راحتی ارائه می‌دهد
  • زبان هوش مصنوعی است.

 

DALL-E، GPT-3 و ChatGPT  (2021)

در سال 2021، OpenAI، DALL-E را منتشر کرد یک ابزار هوش مصنوعی که از معماری مشابه GPT-2 استفاده می‎کند. به جای تولید متن، DALL-E (یک نمونه از WALL-E و هنرمند سوررئالیست اسپانیایی سالوادور دالی) می تواند تصاویر فوتورئالیستی خلق کند.

کارهای هنری DALL-E

کارهای هنری DALL-E

در سال 2022، OpenAI دوباره با GPT-3 وارد شد. با تکرار دو مدل قبلی، GPT-3  با میزان 45 ترابایت از داده متنی که با پارامترهای 175 بایتی ترجمه شده بودند، تغذیه شد. این مدل، هوشمندتر سریعتر و وحشتناک تر از هر چیزی بود که قبلا دیده بودیم.

برای بوجود آوردن این فرصت، مایکروسافت یک ابرکامپیوتر برای OpenAI طراحی کرد که شامل 285000 هسته CPU و 1000 GPU بود. همچنین در رتبه بندی 500 ابررایانه برتر، رتبه 5 را به خود اختصاص داد.

موفقیت GPT-3 هیولای دیگری را در ظاهر ایجاد کرد.

در نوامبر 2022، OpenAI، ChatGPT را منتشر کرد، یک ربات چت مدل زبانی که بر روی GPT-3 ساخته شده بود.

یکی از جذاب‌ترین جنبه‌های ChatGPT، توانایی آن در درک زمینه است، ربات چت می‌تواند پاسخ‌ها را تولید کند و آنها را بر اساس تاریخچه مکالمه تنظیم کند. این بدان معنی است که می‌توانید ChatGPT را دریک رشته مکالمه آموزش دهید تا پاسخ‌های دقیق‌تری دریافت کنید.

واسط کاربری ChatGPT ارائه شده توسط OpenAI

واسط کاربری ChatGPT ارائه شده توسط OpenAI

 

چگونه با ChatGPT OpenAI شروع به کار کنیم؟

اگر تابحال با ChatGPT بازی نکرده‌اید می‌توانید آن را امتحان کنید.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که به آدرس  https://chat.openai.com/chat بروید و یک حساب کاربری جدید بسازید.

ChatGPT شبیه هر چت بات دیگری است با این تفاوت که هوش مصنوعی، پاسخ‌ها را ارائه می‌دهد.

در اینجا نحوه عملکرد آن امده است.

یک درخواست به زبان انگلیسی ساده وارد کنید و منتظر بمانید که ChatGPT پاسخی دریافت کند. می توانید سوال بپرسید، جوک بخواهید، مسائل ریاضی را حل کنید و یا مشاوره رابطه دریافت کنید (این با مسئولیت شماست).

به خاطر داشته باشید که پاسخ‌ها ممکن است نادرست یا مغرضانه باشد زیرا ChatGPT تا سال 2021 روی داده های جمع آوری شده از اینترنت آموزش دیده است. امکانات آن بی پایان هستند، می توانید چند ایده را امتحان کنید.

😊Have fun


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

code