انجام بازی ویدیویی به صورت ذهنی توسط میمون با کمک نورالینک ایلان ماسک


ایلان ماسک ویدیویی از یک میمون را به اشتراک گذاشته که بازی های ویدیویی را با ذهن خود انجام می دهد. استارت آپ مغز و کامپیوتر Elon Musk ، کمپانی Neuralink ، از میمونی رونمایی کرده است که قادر است فقط با استفاده از ذهن خود بازی های ویدیویی انجام دهد.

یک نمایش ویدیویی که توسط آقای ماسک به اشتراک گذاشته شده است، یک میمون ماکاک 9 ساله به نام پیجر را نشان می‌دهد که در هر طرف مغز وی یک Neuralink قرار داده شده است.

نویسینده: امیررضا جهانی

این دو تراشه که با جمجمه در یک سطح قرار گرفته‌اند، از طریق 1024 دستگاه انتقالی الکترود موسوم به N1 Link، سیگنال‌های مغزی را از میمون ارسال می‌کنند. سپس این فعالیت عصبی برای پیش‌بینی اهداف میمون رمزگشایی و کالیبره می‌شود.

تنها پس از شش هفته تمرین، میمون یاد گرفته بود که در ازای دریافت اسموتی موز به عنوان جایزه، بازی ویدیویی 1970 Pong را بازی کند.

در ویدیوی Neuralink مشاهده می‌شود که:”برای کنترل پدال موجود در سمت راست صفحه، پیجر به راحتی به حرکت دست خود به سمت بالا یا پایین فکر می‌کند.”

“همانطور که می‌بینید، پیجر به طور شگفت انگیزی در انجام این بازی توسط ذهن مهارت دارد. او تمرکز کرده و کاملاً با اراده خودش بازی می‌کند. این یک داستان تخیلی نیست، دلیل کارایی Neuralink این است که سیگنال‌های الکتریکی مغز را ثبت و رمزگشایی می‌کند.”

این ویدیو پیشرفت قابل توجهی را در جهت چشم انداز Neuralink در زمینه کنترل نشانگر رایانه بطور مستقیم و عصبی را برای افراد فلج نشان می دهد.

تابستان سال گذشته، Neuralink با استفاده از یک خوک نمایشی نمایشی بر روی همین محور را نشان داد. با این حال میمون‌های ماکاک دارای همسانی مغزی و توانایی‌های رفتاری مشابه انسان هستند.

توئیت ایلون ماسک

آقای ماسک روز جمعه در توییت خود نوشت: “اولین محصول Neuralink به افرادی که فلج شده‌اند، امکان استفاده از تلفن هوشمند توسط ذهن خود را سریع تر از شخصی که از انگشتان شست استفاده می کند را می دهد.”

“نسخه های بعدی قادر خواهند بود سیگنال ها را از Neuralinks در مغز به Neuralinks در بخشی حسی-حرکتی بدن منتقل کنند، بنابراین به عنوان مثال، پاراگلژیک‌ها می توانند دوباره راه بروند.”

Neuralink قبلاً اقدامات لازم برای مراقبت از حیواناتی که برای آزمایش فناوری نسل بعدی استفاده می کند را شرح داده است.

این استارت آپ ادعا می‌کند که شروع کار رابط عصبی، کارمندان دامپزشک را برای اطمینان از برخورد انسانی با حیوانات در اختیار دارند.

سام بیکر یکی از دامپزشکان که در ویدیو نیز حضور داشته بیان کرد:”من بر همه جنبه‌های برنامه مراقبت از حیوانات از جمله پرورش روزمره، غذا، آب و وسایل تهیه شده برای این حیوانات، نظارت می‌کنم تا اطمینان حاصل کنم که همیشه در حد توان ما مراقبت می‌شوند.”

آقای ماسک روز جمعه گفت که انتظار می رود آزمایش‌های انسانی اواخر امسال آغاز شود.

منبع


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *